ZF
Soru Sahibi
10 Aralık 2010 16:15

ablasyonun tehlikesi var mıdır

merhblar sinan bey annem kalp kapakçık ameliytı oldu geçen yıl ama çarpınyıları ve ritm bozuklukları yaşıyor biz ablasyon yaptırmayı düşünüyruz zonguldak araştrma hastanesn de bir doktor ablasyon kalp yetrszliğine sebep olr dedi ne yapacağımızı şaşırdık gerçekten öyle bir durum olur mu çok kötü durumdayız annemin 8 günden beri çarpıntısı ve ritim bozukluğu sürmekte lütfen en kısa zaman da cevap yazınız korkuyrz bir şey olcak diye ..ablasyonun tehlikesi var mı?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Arabaya binmek kaza ve ölüme neden olur.. Merdivenden inenler yuvarlanır ve sakat kalırlar.. Bilgisayar kullanmak elektrik çarpmasına sebep olur.. Yolda yürümek tepenize helikopter düşmesine neden olur.. Bu yazdıklarımı ne kadar makul bulduysanız, size söyleneni de o kadar makul karşılayabilirsiniz.. Saygılar..

11 Aralık 2010 10:01
ZF
Soru Sahibi

her an her şey olabilir diyorsnz ama biz zaten makul karşılıyrz eğer öyle bir şey olcaksa yaptırmayacz sonuç da her doktor farklı söylüyr sadece sizden bilgi almak istedk o kadar siz de bizi makul görn ....benim en önemli sorum olan ablasyondu ama demek ki siz de makul karşılayacağımz bir cevap verceksnz neyse hayrlı işler çok yardımcı oldnz

11 Aralık 2010 15:39

Tekrar merhaba Ferzan hanım. Ablasyon ihtiyacı net bir şekilde ortaya konulmuşsa, ablasyonla sağlayacağınız faydanın yüksek olduğu ortaya çıkmışsa, bu konuda kafanızın daha fazla karışmasına meydan vermeden gerekli rotaya girmeniz uygun olur. Ablasyonla kalp yetersizliği daha da kötüleşmez, böyle bir şey yok!! Olsa olsa beklenen faydayı görememekten bahsedebilirsiniz. Ama bu ihtimaller de zaten ablasyondan önce yapılan değerlendirmelerle ortaya konulabilir. Ha, bir olasılık da ablasyon komplikasyonudur, yani istenmeyen sonucudur. Her türlü tıbbi işlemde olabileceği gibi..Ama bunu da her ablasyona girenin kalp yetersizliği kötüleşir diye sunmak yanlış olur. Ablasyon kalp yetersizliğini kötüleştirir diye bir bilgiyi size bir doktor, hele bir kardiyolog vermiş olamaz. Komşu Ayşe nine, eczacı kalfası, hamal ya da bir amele söylemiş olsa bunu anlayabilirim. Ama bir kardiyolog söyleyemez..Muhtemelen, size sadece seyrek de olsa böyle bir olasılığın da bulunduğunu hatırlatmak istemiştir. Doktorunuzla görüşerek muhtemel fayda/risk durumunu anlatmasını isteyin. Fayda hanesi risk hanesinden ağır basıyorsa bu yönde hareket edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde bu işlemden elbette ki uzak duracaksınız. Saygılar..

11 Aralık 2010 21:19
Uzm. Dr. Sinan Coşkun Turan
Uzm. Dr. Sinan Coşkun Turan Kardiyoloji

Yazar toplam 5481 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Ekg sonucu Uzm. Dr. Sinan Coşkun Turan
Tansiyon yüksekliği Uzm. Dr. Sinan Coşkun Turan
Sağ göğüs kafesi altı Uzm. Dr. Sinan Coşkun Turan
Dideral Uzm. Dr. Sinan Coşkun Turan
Düzensiz Nabız Uzm. Dr. Sinan Coşkun Turan
Kardiyoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Prof. Dr. Ali Bayram Kardiyoloji
Etiketler
Ritim bozukluğu
Facebook Twitter Instagram Youtube