KA
Soru Sahibi
4 Mart 2016 22:17

72 derece Scheuermann Kifozu

Hocam merhaba. 19 yaşında üniversite öğrencisiyim. 72 derece scheuermann kifozum , 10 derece civarı skolyozum ve bir miktar lordozum mevcut. Ağrılarım fazla yok. Gelişimimi tamamladıgımı düşünüyorum. (Boyum 199 ve 2 senedir bir kaç cm uzadım sadece ) Bundan önce ameliyat olmayı düşünüyordum. Ama şu an olmak istemiyorum.. Spor yapmıyorum , neden ? Aralık ayına kadar ameliyat olma düşüncesindeydim. Aralık ayında kontrole gitmiştim. 6 ay öncesinde de aynı hoca derecemi 72 ölçmüştü.(Ölçüm yapan doktor Üni. Hastanesinde ameliyat yapan doç bir doktorumuz) Yani aralık ayında bana 72 derece oldugunu , ilerleme olmadığını , ameliyata gerek olmadıgını söyledi. Bende garantiye almak için yüzme kursuna yazıldım ,kurs bitti , bir kaç hafta içinde de yüzmeye başlayacagım. Şu an kendi çapımda günde bi 15 dk civarı egzersiz yapıyorum. Hocam sorum su , gerçekten derecenin artmayacak olma ihtimali var mı ? Bazı hastaneler 70+ derecede ameliyat öneriyor. Benim nefes darlıgım , öyle fazla bir ağrım yok. Ben ömür boyuda ameliyat olmak istemiyorum , zaten uzunum baya... Bu dereceyi burada ne kadar tutabilirim ? İlk 6 aylık sürede spor yapmadıgım halde derece artmamış , böyle bir şey mümkün gelmiyor sanki bana . Sizin görüşleriniz nelerdir ? Teşekkür ederim ,saygılarımla..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Alper Gökçe
Ortopedi ve Travmatoloji

Geleceği göremeyiz. 70 in üzerinde evet amlyt önerilir. İstemeyen hasta şekil bozukluğu başta olmak üzere boyun ense ve sırt ağrıları yaşayabileceğini bilmelidir.kamburluk derecesinde İlerleme beklenilen bir durumdur. Spor ile gerilese de haftada bir kaç kez yüzden diye bir insan geri kalan zamandaki öne eğilmeyip nötralize edemez. Hele de ilerki yıllarda ve yaşlarda.

4 Mart 2016 23:57