EE
Soru Sahibi
12 Kasım 2013 00:56

4yasında bır oğlum var.kısabarsak sendromu

sayın hocam.oğlum 3aylıkken bağırsak tıkanmasına bağlı jeujenal atrezi ameliyatı gecırdı.buna bağlı olarakta incebarsanın %80-85 gibi kısmını kaybetti.iilocekalvalf sağlam yalnız.1 yıl kadar hastanede çıkmazsızın tpn ile beslendi.suan 4 yasında.bu döneme kadar cok sık hastaneye yatışlarımız oldu ve oluyorda.genelde sodyum düşüklüğü,kangazının bozulması,asitoz ve bağırsak filmlerinde havasıvı seviyelerine bağlı kısmi yapışıklıklar yasıyoruz.ek gıdaya henüz geçemedik.pregomin mama kullanıyoruz.oğlumun karnı zamanzaman şişiyor kaka yapmakta zorlanıyor ve yaptındada su şeklinde çıkarıyor.bu havasıvı seviyelerine bağlı yapışıklıklar uzunzamandan beri var.oğlumun oral alımı cok iyi.3satde bir 200cc mama veriyoz amabu ona yetmiyor ve daha fazla yemek istiyor.hocaam bizim bu durumumuz nasıl olacak.suan bursada üniversitede tedavi görüyoz ama bize önerebileceniz biryer varmı?gerekirse sizede gelebiliriz.birde bu yapışıklıkların açılması için bağırsağı dinlendirip aç bırakılarak tpn alması gerektini söylüyorlar fakat doktorumuz karın şişliği ve oralalımı olmadıktan sonra tpn yi uygun görmüyor.sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir?bize yardımcı olursanız cok memnun oluruz.teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Bursa'da çocuk cerrahisi ve gastroenteroloji var. Ö bölümlerde izlenmesi gerekiyor.

19 Kasım 2013 10:18