TF
Soru Sahibi
12 Aralık 2013 07:31

35 günlük bebeğimin sarılığı geçmedi.

Merhaba doktor bey. kızım 37+4 te 2,540 gr olarak doğdu. 5 günlükken bilirubin değeri 16 da iken 1 gece hastanede fototerapi aldık. 1 günün sonunda değer 11 e gerilemiş ve ertesi günde 9 a düşmüştü. Ancak 32 günlükken deger hala 10 lardaydı.. Burdaki doktorumuz değerin 1.5 ay içinde sıfırlanması gerektiğini ve bu durumda buyuk bi şehirde ileri inceleme yapılması gerektığını söyledi. sarılığı 2-3 ayda ancak geçenleri de duydum fakat endişelenmeden edemiyorum. Bu arada eşimle kan uyuşmazlığımız yok, bebeğimi ilk günden beri anne sütü ile besliyorum bazen doyduğundan emin olamadığım zamanlarda mama veriyorum ama aldığı miktar 15-20 cc yi geçmiyor. Bir aydaki kilo alımı 600 gr , alt sınırda kilo alımı olduğu için idrara bakıldı fakat enfeksiyona da rastlanmadı. Geceleri daha uzun uyusa da gündüzleri 2-3 saatte bir uyanıp emmek istiyor. Bir de ayakları soğuk olduğu için sıcak su torbası koyuyorduk battaniyesinin altına , bu hatadan 3 gündür vazgeçtik ancak geçmeme nedeni bu da olabilir mi? Bu durumda endişelenmeli ve acele etmeli miyiz? Şimdiden teşekkürler, iyi günler dilerim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Uzamış sarılık olduğunda hangi tip olduğuna bakmak gerekiyor. Direk bilirübin artışı varsa karaciğer hastalığı açısından tetkik edilmesi gerekir. Bazen acil durum söz konusu olabilir.

12 Aralık 2013 16:35
TF
Soru Sahibi

İlginiz ve yanıtınız için teşekkür ederim doktor bey, bebeğimiz 32 günlük iken yaptırmış olduğumuz tahlil değerleri; AST 102 - ALT 47.6 - Bilirubin 10.9 - Direk Bilirubin 0.9 - GGT 94.4 Direk Bilirubin sık değişiklik gösterirmi? Tekrar tahlil yaptırmalımıyız?

13 Aralık 2013 10:03
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

İndirek bilirübin yüksek olduğu için muhtemelen karaciğer hastalığı var gibi durmuyor. Buna yol açan nedenleri doktorunuzun araştırması gerekiyor (açlık, kan hastalıkları, hipotiroidi, anne sütü sarılığı, Crigler Najjar...). Geçmiş olsun

13 Aralık 2013 15:06