8Z
Soru Sahibi
2 Kasım 2021 21:39

3 yıldır çene altında derinde olan şişlikler ve yenileri çıkması

Sevgili irfan hocam selamlar. 24 yaşında erkeğim. Benim 3 yıldır çene altımda tahmini olarak zeytin boyutunda şişlikler var. Çene kemiğimin altındalar bu sebepten dışarıdan belli olmuyorlar ve hissedilmiyorlar. İlk başta solda ve sağda bir tane vardı. Daha sonra, yaklaşık bir yıl sonra ikisinin de yanlarında yenileri çıktı. Yeni çıkanlar çok daha derinde ele zor geliyorlar ve boyutlarını kestirmek de zor, ancak zeytin boyutunda diyebilirim. Bu şişlikler oynuyorlar bir yere sabit değil ve elimin altında kayıyorlar. Zaman içerisinde boyutlarında minimal değişiklikler olmuş olabilir ama ben 2-3 yıldır devasa bir büyüme hissetmedim. Yani zeytin büyüklüğünden ceviz büyüklüğüne çıkmadılar. Ancak yanlarında yenileri çıkıyor. 1 yıldır falan yeni çıkan bir lenf nodu hissetmedim ama. Bunun yanında 2 yıldır ağzımda çok sık aft dediğimiz yaralar çıkıyor. Böyle beyaz küçük yaralar ve acıyorlar. Dudağımda, dilimde ve damaklarımda çıkabiliyorlar. Mesela dudağımın solunda çıkarsa sol çene altımdaki şişliklerden biri bazen ağrılı oluyor. Dokununca sıcaklık hissediyorum. Zamanla Aft ve şişlik ağrısı geçiyor ama şişliğin boyutu asla küçülmüyor. Ara ara aft çıkınca böyle oluyor, bunun dışında şişlikler ağrısız. Bir çok doktora gittim ancak bahsettiğim şişlikler bulunamadı ve tahminimce derin oldukları için ultrasonda da çıkmadı. Bu şişlikler lenf nodu olabilir mi hocam? Uzun zamandır şiş olmaları, yenilerinin çıkması ve boyutlarının tahminimce 2-3cm zeytin gibi durması beni korkutuyor ve lenfoma mı acaba diyorum. Lenfoma olsam 3 yılda başka belirti de olur muydu sizce? Örneğin vücudumun başka yerlerinde de şişlikler olması gibi. Beni biraz aydınlatabilir misiniz sevgili hocam? Bu şişlikleri ilk hissettiğimde kulağımda çınlama da başlamıştı ve hala azalmadan devam ediyor, ekstra olarak ekliyeyim. Teşekkürler.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Op. Dr. İrfan Gözübüyük
Op. Dr. İrfan Gözübüyük
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Merhaba, Geçmiş olsun. Muhtemelen küçük lenf bezleridir. Boyun bölgesinde yaklaşık 500 adet beze vardır. Aft da buna sebep olabilir. Tamamen küçülmeden de kalabilirler. Doktorlar ve tetkiklerde sorun çıkmamış. Önerim sürekli kendinizi muayene etmeyin. Bazen kas dokuları da lenf bezi gibi algılanır.

2 Kasım 2021 22:24
8Z
Soru Sahibi

Hocam tekrardan merhaba. Elime geldikleri kadarıyla oldukça büyük duruyorlar hocam. Yeşil zeytin kadar diyebilirim. 3 yıl önce ilk çıkan aralarındaki en küçüğü. Büyüme olmamış gibi. Normal bir şekilde durduğumda zaten dışarıdan belli olması ve ele gelmesi imkasız, çene kemiğimin arka tarafına gidiyorlar. Kafamı eğince ele geliyorlar ve kafamı kaldırdığım an yine kemiğin arkasına kaçıyorlar. Çok fazla ultrasona girdim. Yine gözükmüyorlar muhtemelen çok derin oldukları için. Ultrason sürekli temiz geliyor, anlamadım gitti hocam. Kendi kendime diyorum ben hayal mi görüyorum diye çünkü bildiğiniz zeytin büyüklüğünde oynayan kitleler geliyor elime çene altında. Ne hikmetse ultrasonda çıkmıyorlar. En son gittiğim doktorlardan biri "ultrason anne karnındaki bebeğin detayına kadar gösteren bir makine nasıl olur da çene altındaki kitleleri gösteremiyor? Onlar belki lenf bezi değil de başka kitledir" demişti ama ağzımda aft çıkınca ağrılı oldukları için lenf nodları olduklarını düşünüyorum. Kan tahlillerim vs. de hep normal geliyor. En son 4 ay önce ultrason çektirdim ve boynumda dahil olmak üzere lenf nodu çıkmadı. Ama çene altımda elime geliyorlar. 4 yıl boyunca kendimi de fizyolojik olarak hiç yorgun vs. hissetmedim. Kendi kendime kötü bir hastalık olsa 4 yılda başka belirtiler de çıkardı diyorum ama inanın ne yapacağımı şaşırdım hocam. Doktora gidiyorum sürekli elim boş dönüyorum. En son tomografi çektirmek istediğimi söylemiştim ancak covid pozitif olunca o da arada kaynadı. Ne yapacağımı bilmiyorum hocam yoruldum artık. Bu kitleleri kafama takmaktan hayatıma odaklanamıyorum. Her gün elim çene altında. Boyutları küçük olsa çok kafama takmayacağım ancak zeytin gibi şişliklere dokundukça kötü hissediyorum.

3 Kasım 2021 01:37
Op. Dr. İrfan Gözübüyük
Op. Dr. İrfan Gözübüyük
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Bence bunlar normal. Ele gelebilir. Takıntı yapı sürekli incelememenizi öneririm.

3 Kasım 2021 08:16
Op. Dr. İrfan Gözübüyük
Op. Dr. İrfan Gözübüyük Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Yazar toplam 916 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kulağımda hava esintisi var Op. Dr. İrfan Gözübüyük
Burun Raporu Op. Dr. İrfan Gözübüyük
Boğaz da kemik oynamasi Op. Dr. İrfan Gözübüyük
Kulaktan ses geliyor Op. Dr. İrfan Gözübüyük
Kulakta ses Op. Dr. İrfan Gözübüyük
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Ali Yaman Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Uzm. Dr. Neslihan Sarı Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Op. Dr. Ali Ölmez Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Op. Dr. Ruslan Hummatov Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Op. Dr. İsmail Çevik Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Facebook Twitter Instagram Youtube