TD
Soru Sahibi
14 Ocak 2019 17:51

3,5 yaş psikolojik iştahsızlık

Sayın Doktorum, oğlum 3,5 yaşında yaklaşık 3 hafta önce lego parçası yuttu diye hastaneye götürdük fakat çekilen ultrason ve filmlerin hiçbirinde bir şey çıkmadı. Genel durumu da iyiydi. Şimdi de iyi fakat ondan sonra korkmaya başladı. yemek yerken yarım ölçü yiyip karnım ağrıyor diye kalkıyor sofradan ve yemiyor. İştahı azaldı. Ben korkularından dolayı boğulma vb nedeniyle bu ara yememeye çalışıyordur diye düşünüyorum. çünkü ödüle dönünce ağzında büyüterek yiyor. Ne yapablirim altında yatan neden psikolojik midir acaba?

3 cevap
Cevaplar (3)
Uzm. Dr. Gökçe Yegül Gülnar
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Öncelikle geçmiş olsun. Şüpheli yabancı cisim yutma olayından sonra çocuk cerrahı ve çocuk hekimi kontrolleri ve görüntülemelerinde sorun çıkmamış olması güzel. Fakat beslenme reddi mevcutsa, tekrar çocuk hekimi kontrolü uygun olur. Psikolojik olup olmadığından emin olabilmek için tekrar muayenenedilmesi uygun olacaktır.

17 Ocak 2019 22:24
TD
Soru Sahibi

Sayin Gökçe Yegül Gülnar oncelikle cok tesekkur ederim cevapladiginiz icin.beslenme reddi degil yiyor aslinda ama eskisi gibi degil.doydugunu hissettigi an birakiyor.yani oyle degildi.korkuyor gibi.sadece merak ettigim burnundan hortumla bile bakip isikli film cektiler.parca gorulemedi.vucutta kalsaydi 1 aydir bir belirti verirdi degil mi

17 Ocak 2019 22:29
Uzm. Dr. Gökçe Yegül Gülnar
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Yabancı cisim yutulması veya aspirasyonu ile ilgili aklınızda soru varsa tekrar doktorunuza başvurup, fizik muayene ve incelemeler sonrası gerekli cevapları daha net alabilirsiniz. Fakat bahsettiğiniz girişimsel işlemler ve olay sonrasında yaşadığı korku da yemek alışkanlıklarını bir süre değiştirebilir. Tekrar geçmiş olsun.

18 Ocak 2019 22:06
TD
Soru Sahibi

Cok tesekkur ederim degerli vaktinizi ayirdiginiz icin.calismalarinizda kolayliklar diliyorum

18 Ocak 2019 22:39
Uzm. Dr. Gökçe Yegül Gülnar
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Teşekkür ederim, tekrar geçmiş olsun.

20 Ocak 2019 10:23