29 Mayıs 2019 14:27

16 aylık oğlum rekraktil testis sorunu

Hocam kolay gelsin,16 aylık oğlum var testisleri uykudan kalktığında ve banyodayken yerinde ama zaman zaman yukarı çıktığını gözlemliyordum.Birkaç doktor inmiş demesine rağmen son gittiğim doktorda yapılan ultrason inceleme sonucu rapor aynen şu şekildedir. Sağ testis skrotum içindedir.Sol testis sol inguinal distalinde skrotumun hemen proksimalindedir. Her iki testis normal büyüklüktedir.Konturu düzenlidir.Parankim eko homojendir.Kitle ve Kalsifikasyon saptanmamıştır.Her iki epidim normal şekli ve boyuttadır.Kitle ve kalsifikasyon saptanmamıştır.Bilateral hidrosel görülmemiştir. Bunun sonucunda hormon tedavisi iğne önerdiler. Ne yapmam gerekiyor,hormon tedavisi ya da cerrahi müdahale gerekir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. İlker Akyol
Üroloji , Çocuk Ürolojisi

Ben hareketli testiste hormon tedavisi vermiyorum. Hareketli testise yaklaşımımı da bu sitedeki makalemde bulabilirsiniz. Geçmiş olsun.

31 Mayıs 2019 10:50