Zayıflatıcı mide balonu

Zayıflatıcı mide balonu

Aşırı şişmanlık  estetik bir  sorun olmasının yanında esas olarak bir  sağlık sorunudur ve  tedavi edilmemesi durumunda yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalp yetersizliği, eklem hastalıkları ve psikolojik  rahatsızlıklara neden olmaktadır. Şişmanlık tedavisinde kullanılan ilaçların  uzun süreli kullanımları  yan etkileri nedeniyle sorun oluşturmaktadır. Zayıflatıcı mide balonu sistemi (mide içine balon yerleştirilmesi)  obezite (şişmanlık) tedavisinde giderek artan sıklıkla tercih edilen etkili bir  zayıflatma yöntemidir.  Bu yöntem sayesinde  bariatrik cerrrahi olarak adlandırılan mide küçültme ameliyatları  bir çok merkezde artık terkedilmeye başlanmıştır.  Yöntem herhangi bir cerrahi girişim  gerektirmeden   sadece endoskop  kullanılarak tecrübeli bir gastroenterolog  tarafından rahatlıkla uygulanabilmektedir. 

Bu yöntem  obezite ve eşlik edebilecek  diğer hastalıklar nedeniyle cerrahi girişimin riskli olduğu hastalar için  özellikle uygundur. Mide içindeki balon midede yer kapladığından erken doyma ve tokluk hissi vererek  hastanın daha az miktarda gıda tüketmesine  ve böylece  kilo vermesine  sebep olur. Yeterli kilo kaybı sağlandığında, genellikle 6 aydan uzun olmayan bir süre sonrasında ,  balon  endoskop aracılığıyla söndürülerek mideden çıkarılır. 6 aylık  izlem  sonrasında  elde edilen kilo kaybı her hastada farklıdır ve 15kg-80 kg arasında değişebilen miktarlarda olabilmektedir. 
 
ZAYIFLATICI MİDE BALONU  KİMLER İÇİN UYGUNDUR?
 Zayıflatıcı mide balonu, yoğun diyet ve egzersiz  programlarına rağmen kilo veremeyen 18-55 yaş arasındaki erişkinlerin zayıflatılması amacıyla  kullanılan  ve geçici bir süre uygulanabilecek olan bir  yöntemdir. Genellikle  6 aydan daha uzun  süre kullanılması tavsiye edilmez.   Hamilelerde  ve emziren annelerde  kullanılması önerilmez.  Elbetteki tedavinin  uygulanmasından önce  zayıflama programınızı yürüten iç hastalıkları ve/veya endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanı ile  gastroenteroloğunuzun  bu tedavinin sizin için uygunluğu konusunda  bir fikir birliğine varmaları gerekir. 
 
1-  Vücut kütle indeksi (BMI- Body Mass Index) 30-40 arasında olan ve bu nedenle ciddi tıbbi problemler gelişme riski altında olan şişman insanlarda 
2-  Aşırı  kilo nedeniyle  tedavi edilemeyen tip 2  şeker  hastalarında
3-  BMI 40 üzerinde olan veya BMI 35-40 arasında olup birlikte ciddi tıbbi problemleri bulunduğu için zayıflatıcı cerrahi   girişimi tolere edemeyecek hastalar veya bu özelliklere sahip oldukları halde cerrahi girişim uygulanmasını istemeyen hastalarda
4- Herhangi bir nedenle cerrahi tedavi uygulanması gerektiği halde obezitenin oluşturduğu cerrahi risk  nedeniyle bu tedavileri uygulanamayan ve  vücut ağırlığının cerrahi girişime uygun seviyeye  indirilmesi gereken  hastalarda   kullanılması uygundur.
 
       ( BMI = Vücut ağırlığı / boy2)
 
       Örneğin; Vücut ağırlığı 115kg,  boyu 1.65m olan bir 
       insanda
                          
       BMI = 110 / 1.65 x 1.65  = 40  olarak hesaplanır.

ZAYIFLATICI MİDE BALONU  KİMLER İÇİN UYGUN  DEĞİLDİR?
Zayıflatıcı  mide balonunun  estetik amaçlı zayıflamada ve BMI < 30 olanlarda  kullanılması  tavsiye edilmez.  Ayrıca  yemek borusu ve midenin iltihabi ve ülserli hastalıklarında, darlıklarında, geniş mide fıtığı olanlarda,  daha önce mideye  yönelik cerrahi girişim geçirmiş  olanlarda, gebelerde ve emziren kadınlarda, psikiatrik hastalığı olanlarda, alkol bağımlılarında, kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaç kullanmak zorunda olanlarda veya kan pıhtılaşma  bozukluğu olan  hastalarda  zayıflatıcı mide balonu uygulanamaz.
 
ZAYIFLATICI MİDE BALONU NASIL  UYGULANIR?

Balon  sönük haldeyken ağızdan yutturularak mideye ulaştırılır ve daha sonra  balona ekli kateter aracılığıyla balon  steril su veya hava ile  şişirilir. Balon yeterli hacme ulaştıktan sonra  üzerindeki mekanizma vasıtasıyla  kateter balondan ayrılarak geri çekilir ve balon midede bırakılır. İşlem sırasında ağrı hissetmemeniz için işlem öncesinde size sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar  yapılır. Midesine balon yerleştirilen hastalar işlemden bir kaç saat sonra yemek  yemeye başlayabilir ve  günlük  yaşamlarına devam edebilirler. 
 
Zayıflatıcı mide balonu  takılmış olanlara gıdaları iyice çiğneyerek  yavaş yemeleri, yeterli miktarda  sıvı tüketmeleri ve karbonhidratlı içeceklerden uzak durmaları tavsiye edilir. Öğün aralarında gıda alınmamalı, gece  geç saatlerde ve yatmadan en az iki saat öncesine kadar yemek yenmemelidir. Öğün aralarında su içilmesi  midedeki balonun yüzeyinde biriken gıdaların temizlenmesine yardımcı olacaktır. Hergün düzenli egzersiz yapılması (en az 15dk. yürüme gibi) tavsiye edilir.   Mideyi tahriş edici aspirin ve antiromatizmal ilaçlar gibi  ilaçlar kullanıldığında birlikte  koruyucu ilaçların alınması   gerekir.  Yeterli gıda alınmaması bazı hastalarda vitamin ve mineral eksikliğine yol açabileceğinden hastaların bu yönden izlenmeleri ve gerektiğinde vitamin takviyesi yapılması uygun olur.
 
ZAYIFLATICI MİDE BALONU UYGULAMASININ  YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Balon uygulanması sırasında görülebilecek  yan etkiler  üst gastrointestinal sistem  endoskopisi  (Gastroskopi) sırasında oluşabileceklerden farklı değildir (Bkz. endoskopi- gastroskopi). Bazı hastalarda daha önceden var olan göğüste yanma ve ekşime şeklindeki reflü şikayetleri mideye balon yerleştirildikten sonra  artma  gösterebilir. Balon takıldıktan sonraki ilk günlerde   karın üst bölümünde rahatsızlık ve şişkinlik hissi, bulantı ve nadiren kusma  görülebilir ve genellikle bir kaç  hafta içinde bu şikayetler geriler. Ancak kusma uzun sürdüğünde vücudun sıvı ve elektrolit  dengesi bozulabileceğinden hasta doktor kontrolü altında izlenmeli ve gerektiğinde balon çıkarılmalıdır. Bazı hastalar  karın üzerine veya yan yattıklarında ağrı hissedebilirler.
 
Mide içindeki balonun yeterince şişirilmemesi veya sönmesi halinde balon mide çıkışını tıkayarak bulantı  ve kusmaya sebep olabilir. Nadiren  sönmüş  balon mideden ince barsaklara geçerek  barsak tıkanmasına yol açabilir  ve bu durumun tedavisi için cerrahi girişim gerekir.  Balon  mide içinde hareket halinde olduğundan balonun basısına bağlı mide ülseri oluşma olasılığı yok  denecek kadar azdır. Balon  metilen mavisi ile  karıştırılmış steril su ile şişirildiğinden  mavi renkte idrar yapılması halinde balonun patladığı anlaşılır ve vakiy kaybedilmeden endoskopi yapılarak balon kolayca mideden çıkarılır.

Bu makale 9 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Ahmet Dobrucalı

Prof.Dr.Ahmet Dobrucalı, 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ndeki eğitimini tamamlamıştır. 1992 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden İç Hastalıkları Uzmanlığını almıştır. 1995 yılında Gastroenteroloji Uzmanı olan Dr.Dobrucalı 1996 yılında da Doçent Unvanını almıştır.

2004 yılında Profesör Unvanını alan Dr.Dobrucalı 2000 burslu olarak gittiği ABD de Gastrointestinal Sistem Hastalıkları üzerine çalışmalar yapmıştır.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Bilim Dalında öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmekte ve hastalarına hizmet etmektedir. 

Etiketler
Mide balonu yorumları
Prof. Dr. Ahmet Dobrucalı
Prof. Dr. Ahmet Dobrucalı
İstanbul - Dahiliye - İç Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube