Yaşlara göre kadınların yaptırması gerekenler

Yaşlara göre kadınların yaptırması gerekenler

13-18 yaş grubunda:

Fizik muayenede meme gelişimi, pubik ve koltukaltı kıllanma evreleri değerlendirilmelidir.

18 yaştan itibaren yada cinsel aktivite başladıktan sonra yıllık pelvik muayene yapılmalıdır.

Pap smear testi muayene sırasında alınmalıdır.

Yüksek riskli grup olarak belirlenen bayanlardan kan sayımı, idrar tahlili, cinsel yolla bulaşan hastalıkların taraması, kan şekeri ve lipid tayini bakılır.

Cinsel sağlık eğitiminde doğum kontrol yöntemleri, cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi konularında bilgi verilir. Diyet ve yemek alışkanlığı tartışılır. Kalsiyum ve folik asit alımı teşvik edilir. İnsan ilişkileri ve aile içi ilişkiler sorgulanır. Arkadaş ilişkileri, davranış ve öğrenme bozukluğu varsa çözüm üretilir. Aşı takvimi uygulanır. Riskli grupta grip, sarılık, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşıları önerilir.

19-39 yaş grubunda:

Fizik muayenede boyun, tiroid, karın, meme muayenesi pelvik muayeneden önce yapılmalıdır.

Rahim ağzı taraması amacıyla pap smear muayenesi   yılda bir kez yapılmalıdır.

Yüksek riskli grupta kan sayımı, idrar tahlili, cinsel yolla bulaşan hastalıkların taraması, kan şekeri ve lipid tayini, mamografi, barsak kanser taraması yapılmalıdır. Kolesterol takibi hekime danışılarak başlanmalıdır.

Cinsel olarak aktif ise 25 yaşa kadar her yıl, 26-39 arasında yüksek risk grubunda ise her yıl klamidya testi yapılmalıdır.

Doğum kontrol yöntemleri ve gebelik öncesi danışmanlık verilir. Cinsel fonksiyon değerlendirilir.

Diyet ve yemek alışkanlığı tartışılır. Kalsiyum ve folik asit alımı tesvik edilir. Tiroid testleri 35 yaşından sonra 5 yılda bir tekrarlanır.Kardiovaskuler risk açısından yüksek tansiyon,obesite, şeker hastalığı, yaşam tarzı sorgulanır. Kan basıncı 2 yılda bir ölçülür.İşitme testi 19 yaşından itibaren her 10 yılda bir tekrralanmalıdır. Diş muayenesi yılda bir kez yapılmalıdır.Tetanoz ve difteri aşı takvimi uygulanır. Riskli grupta grip, sarılık, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşıları önerilir.

40-64 yaş grubunda:

Fizik muayene öncesi alternatif ilaç kullanımı, fiziksel aktivite, diyet, alkol ve sigara tüketimi, cinsel yaşam sorgulanır. Boyun, tiroid, karın, meme muayenesi pelvik muayeneden önce yapılmalıdır.

Pap smear muayenede 1-3 yılda bir kez alınmalıdır. Tiroid testleri 5 yılda bir tekrarlanmalıdır.

Mamografi 50 yaşa kadar 2 yılda bir, sonrasında her sene yapılmalıdır.

Kolesterol 45 yaş sonrası 5 yılda bir yapılır. Yıllık büyük tuvalette gizli kan taramasına ek olarak her 5 yılda sigmoidoskopi veya 10 yılda bir kolonoskopi yapılmalıdır. Açlık kan şekeri 45 yaş sonrası 3 yılda bir yapılmalıdır.

Hasta korunmayı ihmal edebilir bu nedenle doğum kontrol yöntemleri ve gebelik öncesi danışmanlık verilir.

Cinsel fonksiyon değerlendirilir. Klamidya testi yüksek riskli grupta her yıl yapılmalıdır.

Diyet ve yemek alışkanlığı tartışılır. Egzersiz programı önerilir. Kalsiyum ve folik asit alımı tesvik edilir. Kendi kendine meme muayenesi öğretilir.

Göz muayenesi 2-4 yılda bir yapılır. Diş muayenesi yılda bir kez yapılmalıdır.

Kardiovaskuler risk açısından yüksek tansiyon,obesite, şeker hastalığı, yaşam tarzı sorgulanır. Kan basıncı 2 yılda bir ölçülmelidir. Grip aşısı 50 yaş sonrası uygulanır ve yılda bir kez yapılır. Riskli grupta sarılık, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşıları önerilir. Hormon tedavisi tartışılır.

65 ve üstü yaş grubunda:

Fizik muayene öncesi alternatif ilaç kullanımı, fiziksel aktivite, diyet, alkol ve sigara tüketimi, cinsel yaşam sorgulanır.

Boyun, tiroid, karın, meme muayenesi pelvik muayeneden önce yapılmalıdır.

Pap smear 1-3 yılda bir kez alınmalıdır. Mamografi 50 yaşa kadar 2 yılda bir, sonrasında her sene yapılmalıdır.

Kolesterol 45 yaş sonrası 5 yılda bir yapılır. Yıllık büyük tuvalette gizli kan taramasına ek olarak her 5 yılda sigmoidoskopi veya 10 yılda bir kolonoskopi yapılmalıdır. Açlık kan şekeri 45 yaş sonrası 3 yılda bir yapılmalıdır. Kolesterol 2 yılda bir bakılmalıdır. Yılda bir kez göz muayenesi ve diş muayenesi yapılmalıdır.

Kardiovaskuler risk açısından yüksek tansiyon,obesite, şeker hastalığı, yaşam tarzı sorgulanır. Grip aşısı 50 yaş sonrası uygulanır ve yılda bir kez yapılır. Riskli grupta sarılık aşıları önerilir

 

 

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof.Dr. Sevtap HAMDEMİR KILIÇ, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise yine, Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

Prof.Dr. Sevtap HAMDEMİR KILIÇ, Ankara Çankaya'da bulunan Özel Medicana International Ankara Hastanesi'nde hastalarına hizmet vermektedir.

Etiketler
Kadınlar hangi yaşta hangi testleri yaptırmalı
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube