Unutulmaması gereken bir olgu: çocuklar da depresyona girebilir...
Unutulmaması gereken bir olgu: çocuklar da depresyona girebilir...

Sadece biz yetişkinlerin depresyona girdiğini düşünüyorsak, yanılıyoruz. Evet, dünyadan bir haber ve kendi dünyasında mutlu sandığımız çocuğumuzun da bizim gibi kendine ait bir psikoloji dünyası vardır. Onlar da kendi dünyalarına ait sebeplerden dolayı depresyona girebilirler. Bunun nedeni, anne babalarının çatışmaları ve sorunlarını çocuğuna yansıtıyor olmaları, çocuğun kendinden sonra dünyaya gelen kardeşine olan kıskançlığı, anne babasının yanlış tutum ve davranışları gibi sebepler olabilmektedir. Çocuklarımız aslında bir şekilde psikolojisinin bozuk olduğunu davranışlarıyla gösterebilirler. Kendisiyle ilgilenilmediğini düşündüğü için içine kapanabilir veya dikkatleri üzerine çekmek için anlamsız ve aşırı davranışlarda bulunabilir. Bu düşünce ve davranışları içine atıp orada yaşıyorsa bunu altını ıslatma şeklinde gösterebileceği gibi öfke ve şiddete başvurarak da gösterebilir.

Genellikle anne babanın tutum ve davranışlarından kaynaklanan bu sorunlarda, aslında odaklanılması gereken kişiler ebeveynlerdir. Onların değişkenlik gösteren tutumları direkt olarak çocukta kendisini gösterir. Yanlış olan bazı davranış ve tutumlar düzeltilirse, çocukta da düzelmeler gözlenir. Çocuk, ifade edemediği duygularını öfke ve şiddet olarak yansıtabileceği gibi, bazen de bunu yaptığı resimlere de yansıttığını görebiliriz. Dikkatli bir ebeveyn, çocuğunda psikolojik bir problem ve ifade edemediği bir sorunu olduğunu anlayabilir.

Çocukla sağlıklı bir iletişim kurmak, onun kendisini ifade etmesine izin vermek ve kaliteli bir zaman geçirmek oldukça önemlidir. Çocuğa sürekli ‘hayır!’ demek, onu engellemek, katı kurallar koymak, üzerinde baskı hissetmesine ve içine kapanmasına neden olabilir. Eğer ki bu baskılar gereğinden fazla olduğu takdirde, bu durum çocukta çekingen bir yapının oluşmasına yol açabilir. Bu çekingenlik de ona yerleştiği zaman ilerleyen dönemlerde olası bir sosyal fobiyi ortaya çıkarabilir. Bununla beraber çocuğa konulan kuralların, ödül ve ceza sisteminin de çok iyi ayarlanması gerekir. Çocuğa konulacak olan bu kurallar, ödül ve cezalar ebeveynlerin her ikisi tarafından da aynı anda uygulanmalıdır. Birinin ‘’evet’’ dediğine diğerinin ‘’hayır’’ dememesi oldukça önemlidir.

Çocukta görülen herhangi bir psikolojik sorunda, anne babanın ilk önce dönüp kendilerine bakması, kendi aralarındaki çatışmaların ve sorunların çocuğa yansımamasına özen göstermeleri gerekir. Bununla beraber onların çocuğa yaklaşımlarında, kurallarında ve davranışlarında her ikisinin de tutarlı olması oldukça önem taşımaktadır. Aşılamayan ve çözülemeyen durumlarda ise, ileriki zaman dilimlerinde büyük sorunların ortaya çıkmaması için, bir uzmanla görüşmeleri en mantıklı ve sağlıklı bir yol olacaktır.


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!