Tuz düşüklüğü; hiponatremi

Tuz düşüklüğü; hiponatremi

Kanın temel mineralleri çok sabit bir denge içerisindedir. Kolay kolay değişmezler. Bir hastanın eğer kan değerlerindeki tuz miktarı düşüyorsa çok önemli bir durum ile karşı karşıyayızdır. Genelde ağır bir hastalıktır bu. Bulantı, kusma, iştahsızlık, bilinç bulanıklığı, halsizlik, görme bulanıklığı, bayılma gibi şikayetlerle karşımıza çıkabilir. Kan tuzu 120 mg’ın altında hastanın hastaneye yatması şarttır. Gençler de en önemli hiponatremi sebebi fazla su içmektir. Bilinçsiz yapılan diyetler de günlük 5 litrenin üzerinde su içen hastalarımızda, genç hastalarımızda zaman zaman görüyoruz.

Bu hastalarda su kısıtlaması yaparak hasta kısa sürede genel durumu düzelerek toparlarlar. Ama kalp yetmezliği, karaciğer sirozu gibi ödemli hastalıklarda yalancı tuz düşüklüğü görülebilir. Bunların sebebi de vücutta toplanan fazla su yüzünden kan tuzunun düşük değerlerde gözükmesidir. Bu durumlar mutlaka hastaneye yatırarak, hastane şartlarında tedavi edilmesi gerekir. Bunlar da gene fazla su kullanıyorsa hastaların su kısıtlamasını öneriyoruz. İdrar söktürücülerle vücuttaki ödemi almaya çalışıyoruz hastane şartlarında 120 ve altındaki değerler içinde mutlaka hipertonik sodyum klorürü çok az miktarda saatlik 10 mL göndererek hastaların tuz takiplerine göre de tuz miktarını arttırmaya çalışıyoruz.

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dr. Cüneyt Hayretdağ, 1973 yılında İzmir'de doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1996 yılında başarıyla tamamlayarak 1996 yılında Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Bozyaka İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak Dahiliye - İç Hastalıkları Uzmanı olmuştur.  3 Yıl Tire Ssk Hastanesi daha sonra İzmir Eğitim Hastanesi Acil Servis Sorumlusu ve ihtisasını aldığı serviste Uzman Hekim ve Yoğun Bakım sorumlusu olarak hasta kabulü yapan Uzm. Dr. Cüneyt Hayretdağ, Bir çok asistan doktor eğitimine katkısı olmuş sonrasında yaklaşık 5 yıl çeşitli özel hastanelerde Kurucu, Başhekim ve Uzman Doktor unvanları ile görev yapmış, Urla Devlet Hastanesi'nde 5, Özel Medifema Hastanesi'nde 2 yıl görev yapmıştır. Uzm. Dr. Cüneyt Hayretdağ, mesleki çalışmaları ...

Etiketler
Hiponatremi
Uzm. Dr. Cüneyt Hayretdağ
Uzm. Dr. Cüneyt Hayretdağ
İzmir - Dahiliye - İç Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube