Transüretral prostat rezeksiyonu (tur-p) nedir?

Transüretral prostat rezeksiyonu (tur-p) nedir?

Transüretral Prostat Rezeksiyonu(TUR-P); Prostat büyümesinin halihazırda altın standart olarak kabul edilen kapalı cerrahi tedavi metodudur.TURP için genel veya spinal anestezi (belden uyuşturma) yapılabilir. Lokal anestezi ile yapılamaz.Ürolog rezektoskop kullanarak, üretra (işeme kanalı) yoluyla prostata ulaşır.

Rezektoskop: Prostat dokusunu kesmek için yüksek frekanslı bir elektrik akımı veya başka plazmakinetik gibi bir enerji sistemini ile kullanan tel dolgulu endoskop türüdür. Rezektoskop aynı zamanda doktorun bir video monitöründe prostatın yüksek kaliteli bir görüntüsünü görmesini sağlayan bir kameraya da sahiptir. TURP sırasında, ürolog işeme yolunu kapatan prostat parçalarını döner keser gibi küçük parçalar şeklinde keser. Kesilmiş olan prostat parçaları idrar torbasına düşer. Ameliyat sonunda idrar torbası yıkanarak kesilmiş olan prostat parçaları vücut dışına alınır. TUR-P de kullanılan enerji türü ve şekline göre çeşitli tipleri ve yöntemleri vardır.

Plasmakinetik enerji: Elektrik enerjisi, rezektoskop aletinin kesici iki teli arasında dolaşarak plasma enerjisi denilen bir enerji açığa çıkarır. Dokunun kesilmesinde bu enerji kullanılır. Bu enerji kesme işlemi esnasında kanama kontrolü yapar. Elektrik akımı monopolar TUR-P ‘deki gibi tüm vücudu dolaşmaz.   Plazmakinetik enerji ile klasik Monoplar TUR-P’ e göre avantajları vardır. Kesme işlemi sırasında derinlerdeki dokulara (çevre dokulara) daha az hasar verir. Yıkama solüsyonu olarak izotonik salin kullanılır. Bu sıvının kullanılması sayesinde plazmakinetik TURP ameliyatında TUR sendromu(su zehirlenmesi) riski minimaldir. Ameliyat süresi kısıtlaması yoktur, bu yüzden büyük boyuttaki prostatlar da bu yöntemle ameliyat edilebilir. (Cerrahın deneyim ve yeteneğine bağlı olarak), Kanamayı monopolar TURP’ e göre daha iyi kontrol eder.Kalp pili olan hastalara yapılabilir

TURP ameliyatının sonunda idrar torbasına (mesaneye) bir sonda  yerleştirilir. İdrar torbası içinde kan pıhtısı olmasın diye sonda steril solüsyon ile sürekli olarak yıkanır. Kanama durunca yani yaklaşık 1-2 gün sonra sonda çıkarılır. Genellikle ameliyattan 2-3 gün sonra taburcu edilir. İdrarda birkaç gün boyunca biraz kan görülebilir. İdrar yaptıktan sonra hasta ağrı ve yanma hissedebilir; sık sık tuvalete gitme ihtiyacı olabilir. Bu tarz işeme şikayetler TURP ameliyatı sonrası bir ay kadar sürebilir. TURP ameliyatından sonra 2-3 hafta seks yapmaktan kaçınmak gerekir. TUR-P sonrası, geriye dönük boşalma (retrograd ejakulasyon) yaşayabilir.  Bu meninin orgazm sırasında idrar yoluna  geçmeyip mesaneye geçmesiyle oluşan  kronik bir durumdur.

Ameliyattan sonraki 4-6 hafta boyunca: Her gün en az 2 litre sıvı; özellikle de su içmekte fayda var, 5 kilodan daha ağır şey kaldırmayın, Ağır bir egzersiz yapmayın ve bisiklet sürmeyin, Termal banyolara ya da saunaya gitmekten sakının, Lifli gıdalarla beslenin ve kabız kalmayın. Ateş geliştiğinde, İdrar yapamadığınızda, Ağır kan kaybı ya da ağrınız olduğunuzda hemen “üroloji uzmanı” nıza gitmeniz gerekir:

Bu makale 8 Nisan 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

KİŞİSEL PROFİL 25 yılı aşkın süredir Üroloji alanında Türkiye ve Dünyanın çeşitli yerlerinde; binlerce ameliyat, on binlerce tedavi gerçekleştirmiş; üroonkoloji, taş, prostat ve diğer üroloji alanlarına katkıları olmuş; Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu bir Üroloji Uzmanıyım. 1959 Doğumlu | Evli | 2 Çocuk Babası, İyi dercede ingilizce bilmekteyim. EĞİTİM & KARİYER Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Doktor  | 1986 Mezunu, Ankara, Türkiye Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı, Üroloji Uzmanı | 1990 Mezunu, Ankara, Türkiye Süleyman Demirel Üniversitesi, Doçent & Profesör Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı | 2004 - 2008, Isparta, Türkiye Ankara Onkoloji Hastanesi Üroloji Kurucu Şefi, Üroonkoloji Üroloji Şefliği | 2009-2011 Ankara, Türkiye Amerikan Hastaneleri, Üroloji Departmanları Şef ve K ...

Prof. Dr. Hakkı Perk
Prof. Dr. Hakkı Perk
Ankara - Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube