Sosyal fobi, utangaçlık, başaramama korkusu,

Sosyal fobi, utangaçlık, başaramama korkusu,

SOSYAL FOBİ  - SOSYAL ANKSİYETE – UTANGAÇLIK -  SOSYAL SIKINTI 

Sıklıkla ergenlik döneminde başlayan ve küçük düşeceği ya da aşağılanacağı, eleştirileceği korkusuyla sosyal ortamlardan ya da performans gerektirecek ortamlardan kaçınmayla seyreden bir durum olarak tanımlanabilir. Kişi sürekli olarak bu ortamlardan kaçınır ya da sıkıntı ile bu duruma katlanır (çarpıntı, ses titremesi yüz kızarması, el titremesi, terleme, vs)

 Genelde sadece sosyal ortamlarla sınırlı olan bu durum daha küçük yaşlarda ortaya çıkmışsa ve çok yaygınsa bu duruma çekingen kişilik bozukluğu adı verilmektedir.

Sosyal fobi belirtileri / Sosyal fobide en sık görülen korkular;

Toplulukta konuşma-seminer verme, başkalarına tanıştırılma, yetkili kişilerle tanışma, telefonda konuşma, misafir kabulü, izlenme(imza vs), kusma korkusu, altına kaçırma, kızarma korkusu, titreme korkusu, yemek yeme, alışveriş gibi daha bir çok durumda ortaya çıkabilir.

Sosyal fobi  sonuçları:

Akademik ve mesleki kayıplar, sosyal çevre kaybı, maddi bağımlılık, bedensel şikayetler, depresyon, intihar riski ve çoğunlukla rahatlamak için başlanan alkol ve madde bağımlılığı.

Sosyal fobi tedavisi (sosyal fobinin kesin tedavisi var mı?) Sosyal fobi düzelirmi?

Sosyal sıkıntısı olanlar için asıl korku küçük düşmek, suçlanmak olduğundan, başka birinden yardım almak oldukça güçtür. Diğer bir grup ise bu durumu bir “zayıflık” gibi gördüğünden bunun bir hastalık olduğunu düşünmez ve yardım aramaz.

Bu hastalık kesinlikle tedavisi olan, birkaç seansta kişilerin oldukça rahatlayabildikleri bir durumdur. Önerim hemen bir danışma alarak bu kişilerin hak ettikleri mutluluğa kavuşmalarıdır.

Bir başlangıç olarak sosyal sıkıntılı insanlara bazı rahatlatıcı haklarını hatırlatmak isterim.

Sosyal fobiklerin kullanmaları gereken hakları:

1-Davranışını izah etmek ya da mazeret göstermek zorunda olmama hakkı

2-Diğer kişilerin sorunlarına çözüm arama ya da aramama hakkı

3-Kişisel görüşünü değiştirme hakkı

4-Hata yapma hakkı

5-Bilmiyorum deme hakkı

6-Mantıksız karar verme hakkı

7-Anlamadım deme hakkı

8-Beni ilgilendirmiyor ya da sana ne deme hakkı

9-Sosyalleşmek kendini sevdirmek uğruna çaba göstermeme hakkı.

10-Derin nefes alma hakkı

11-Öfkelenebilme / sınır koyma hakkı

12-Sıradan olma hakkı

ÇOK ÖNEMLİ**********************

Bunlara ek olarak tedavide kişiye kendisinin aslında ne kadar yargılayıcı ve suçlayıcı olduğu ve bunu nasıl yansıttığı gösterilir. Kişiye doğru nefes almayla birlikte merkez kavramı farkettirilir. Yani merkezinde güvendesin ancak merkezin başkalarıyla olan ilişkilerin ise sallanır, korkar, suçlu hissedersin. Başka bir deyişle okyanusun dibi her zaman dingindir. Yüzeydeki dalgaları yaşamın özü gibi algılamaktan vazgeçtiğinde zaten huzur ve güven kendiliğinden oluşur.

Psikoterapist - Psikiyatrist Mehmet Levent soylu 

 

 

 

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Mehmet Levent Soylu

Uzm. Dr. Mehmet Levent SOYLU, 1965 yılında Adana'da doğmuştur. Liseyi Tarsus Amerikan Lisesi'nde bitirdikten sonra Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp dokotru unvanı almıştır. İhtisasını ise yine aynı fakültede yapmış ve Psikiyatri Uzmanı olmuştur. 1 yıl boyunca Tavistok'da Cinsel taciz tedavisi ve Londra Psikiyatri Enstitüsü'nde “Evlilik ve Cinsel Terapileri” eğitimi görmüş olan Uzm. Dr. Mehmet Levent SOYLU,  Evlilik ve Cinsel Terapileri hakkında 20’den fazla bilimsel yayın ve makale sahibidir. Ayrıca “Erken Boşalmada Kendi Kendine Tedavi" adlı bir kitabı ve “Kadın Cinsel Sorunları” ile ilgili baskıda olan ikinci bir kitabı bulunmaktadır. 1997 yılında cinsel rollerle ilgili yapmış olduğu bir projesi TÜBİTAK tarafından desteklenmiştir. Uzm. Dr. Mehmet Levent SOYLU, 15 yıldır Cle ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
Etiketler
Sosyal kaygı
Uzm. Dr. Mehmet Levent Soylu
Uzm. Dr. Mehmet Levent Soylu
Adana - Psikiyatri
Facebook Twitter Instagram Youtube