Sedef hastalarının yaklaşık yarısında, tırnaklarda çukurlaşma, pul pul dökülme veya renk değişimine neden olan düzensiz tırnak büyümesi görülür. Hastaların yaklaşık %10-30’unda ise iltihaplı eklem hastalığı ortaya çıkabilir. Bu yüzden çukurcuklanma şeklinde tırnak belirtileri ile eklem ağrıları ortaya çıktığında mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmalıdır.....

Sedef hastalığı, deride üzeri sedef rengi pullarla kaplı kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Sedef hastalığı, vücudun her bölgesinde, saçlı deride, genital bölgede, hatta göz kapakları, dudaklar ve ağız içinde görülebilmekle beraber diz, dirsek gibi çıkıntılı yerlerde de çok görülmektedir. Genellikle genç yaşlarda (15-35 yaş) ortaya çıkar ve yaşam boyunca iyileşmeler, tekrarlarla devam eder. Bebeklik döneminde ve ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir. Bebeklerde sedef hastalığı genellikle bez bölgesinde görülür ve pişiklerle karıştırılabilir. Tedavide amaç en az yan etki ile olabilecek en iyi iyileşmeyi elde etmek ve iyilik halini uzun süre sürdürebilmektir. Her hasta için uygun olan tedavi farklılık gösterebilir. Mutlaka düzenli dermatolog kontrolünde bu tedaviler uygulanabilmektedir. Sedef hastalığı tedavisinde dışardan krem ve pomat şeklinde kortizon preparatları, ultraviyole tedavileri, eklem tutulumunda metotreksat, siklosporin ve A vitamini asidi içeren asitretin gibi ilaçlar ağız yoluyla alınan geleneksel sistemik ilaçlardır.

Ayrıca yerel tedaviler, ultraviyole ve geleneksel sistemik tedavilerden yan›t alınamayan hastalarda ya da yüksek tansiyon, yüksek kolesterol seviyesi gibi bu ilaçları kullanmayı engelleyen durumlarda enjeksiyon yoluyla uygulanan biyolojik tedavilerden yararlanılabilir. Düzenli dermatolojik kontrollere gelen hastalar, hastalıklarının durumuna göre düzenlenen tedavilerden mutlaka yararlanacaktır.


Mersin Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!