Sağlıklı sınır koyma

Sağlıklı sınır koyma

Ebeveynlerin, bir kural ve beklentiyi öğretebilmek için kullandıkları sürece sınır koyma denir. Çocuklar yaşadıkları ortamın kurallarını anlamayı isterler. Kendilerinden ne beklendiğini, kontrolün kimde olduğunu, ne kadar ileri gidebileceklerini ve fazla ileri gittiklerinde neler olacağını bilmek isterler. - Çocuğunuza Sınır Koyma / Robert. J. Mackenzie

• Sınır koyma bir süreçtir. Zaman alır ve sabır ister. Sınır koyma süreci boyunca neler önemlidir ve nelere dikkat edilmelidir. Biraz bu noktaya değinmek istedim.

• Sınır koyma sürecinde sözleriniz ve davranışlarınızın birbirini desteklemesi gerekir. Kararlı olmak en önemli adımlardan biridir.

• Kurallar hakkında net bir çerçeve çizilmelidir. Açık ve anlaşılır olmaya dikkat edilmedir.

• Kuralların neden olması gerektiği mantık çerçevesi içinde çocukların anlayabileceği bir şekilde açıklanmalıdır.

• İstenmeyen davranışın değişikliği için tutarlı olmak önemlidir.

• Sınır koyarken kullandığınız dil çok önemlidir. Negatif bir tutum içinde olmak yerine pozitif bir dilin kullanılması sınır koymaya yardımcı olacaktır.

• Sınır koyma sürecinde istenmeyen davranışların sıklığını ve süreci takibe almak önemlidir. Sınır koyma süreci boyunca istenmeyen davranışın hangi aralıklarla ve ne gibi durumlarda ortaya çıktığını gözlemlemek bize davranışın temelini bulma konusunda yardımcı olacaktır.

• Sınır koyarken çocuğun sınırlı alan içinde özgür bir şekilde deneyim yaşamasına izin vermek gerekir.

• Tüm bu süreç boyunca dikkat etmeniz gereken en önemli şeyse çocuğun davranışına sınır koyarken çocukla aranıza sınır koymamaktır. Süreç boyunca tutarlı ve net olurken çocuğun ihtiyaçlarına sınır koyulmaması konusunda dikkatli olunmalıdır. Bu yüzden çocuğunuza vereceğiniz mesajlara dikkat ederek çocuğunuzun duygularına, değerine vurgu yapmanız önemlidir.

Sevgiye sınır koymayalım.

Bu makale 5 Şubat 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Psk. Büşra Arığ, Işık Üniversitesi (İngilizce) Psikoloji bölümünde ösym bursu ve milli sporcu bursuyla eğitim gördükten sonra Onur derecesiyle mezun olmuştur. Ardından Işık Üniversitesi Klinik (Çocuk ve Ergen) Psikoloji yüksek lisans programından Onur derecesiyle mezun oldu. Marmara Üniversitesi Egzersiz ve Spor Psikolojisi yüksek lisans programına halen devam etmektedir.    Işık Üniversitesi’nde lisans eğitimi sürecinde Psikoloji bölümünde gönüllü olarak araştırma asistanlığı, Sosyal Politikalar Aile Bakanlığına bağlı Sevgi Evleri’nde, Türkiye Satranç Federasyon’unun milli takım kamplarında ve ayrıca FVM Erenköy Anaokulunda stajyer olarak çok kıymetli bilgiler edinmiştir. Lisans eğitimi sırasında Işık Üniversitesi Psikoloji Kulübü Başkanlığı görevinde bulundu. Bunun yanında çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde alana yönelik çal ...

Etiketler
İletişim sorunu
Uzm. Psk. Büşra Arığ
Uzm. Psk. Büşra Arığ
Sakarya - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube