Sağlıklı İlişki nedir?

Sağlıklı İlişki nedir?

İlişki dediğimiz zaman çoğunlukla romantik ilişkiler aklımıza gelse de aslında yaşantımızda romantik ilişki hariç bir sürü ilişki kurarız aile, arkadaş, öğretmen, patron gibi. Sağlıklı ilişkinin temelleri çoğunlukla saygı ve sevgiye dayandırılsada birçok ek maddesi vardır.

Hepimiz anlaşılmak isteriz, anlaşılmanın ilk basamağı açık olmak, net ifadeler kullanmak, beklentiye girmek yerine beklentilermizi paylaşmak olmalıdır tabi her şeyden önce kendimize dürüst olmamız çok önemlidir. Duygularımızı biriktirmek veya bastırmak yerine zamanında ifade etmemiz krizleri atlatmamıza yardımcı olur.

İlişkiler alma verme dengesiyle olur bu dengeyi sağlamak iletişimde olduğumuz kişininde sorumluluğudur. Bu sorumlulukların eşit paylaşıldığından emin olmalısınız.

Sorumluluklar ve beklentiler her ilişkiye göre farklılık gösterir bu yüzden iletişim anlarının size özel olduğunu atlamayın.

Söylediklerimizin, paylaştıklarımızın sorumluluklarını almakta çok önemlidir. Bu yüzden kendini ifadelerinizin arkasında durup davranış olarakda bunu desteklemelisiniz.

Empati yapabiliyor olmak ilişkilerde yükümüzü hafiflettiği gibi farklı bir bakış açısı kazanmamızada olanak sağlar.

Siz de ilişkilerinizi daha sağlıklı ilerletmek için bu maddeleri uygulayabilirsiniz.

Bu makale 23 Aralık 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Kl. Psk. İdil Dikici Albar Psikoloji

Yazar toplam 2 makale yazdı.

Etiketler
İletişim
Uzm. Kl. Psk. İdil Dikici Albar
Uzm. Kl. Psk. İdil Dikici Albar
İstanbul - Psikoloji
x
Facebook Twitter Instagram Youtube