Sıkıntı, huzursuzluk, gerginlik, mutsuzluk en sık karşılaştığımız durumlardır. Peki niçin sıkıntı duyuyoruz? Niçin mutsuz oluyoruz? İşte size sıkıntı ve mutsuzluk yaratan beş neden:

Birincisi; her şeyin kontrolümüz altına olduğunu düşünmektir. Böyle bir yanılsama içindeyken, kontrolümüz dışında gelişen olaylar karşısında hissedeceğimiz tek şey sıkıntıdır. Her şeyin kontrolümüz altında olması mümkün değildir. Gelişen olaylarda bizim dışımızda bir çok faktör rol oynar. Olayları kontrol altına almayı değil de serbest bırakmayı denersek daha az gerginlik duyar, hatta ortaya çıkabilecek sürpriz sonuçlardan küçük mutluluklar çıkarabiliriz.

İkincisi; elimizde geçerli hiç bir neden yokken olumsuz şeyler yaşayacağımıza dair asılsız senaryolar yazmaktır. İnsan hayatında olumsuzluklar ve can sıkıcı durumlar mutlaka olacaktır. Ama henüz can sıkıcı bir durum ortaya çıkmadan endişelenmek yerine, duygusal tepkilerimizi kötü olayların olduğu zamana bırakmak, şimdiki zamanın keyfini çıkarmamıza yardımcı olacaktır.

Üçüncüsü; kendi kapasitemiz üstünde işlere soyunmaktır. Kişinin hedeflerinin olması ve kendini geliştirmesi için çabalaması çok önemlidir, ancak her insanın belli bir kapasitesi ve belirli alanlarda yetenekleri vardır. “Her alanda başarılı olmalıyım, her şeyi denemeliyim” düşüncesi ile yapılan zorlama etkinlikler insana sıkıntı ve hayal kırıklığından başka bir şey getirmez. Kişinin kendi sınırlarını bilmesi ve ona uygun davranması başarı ve mutluluğu da beraberinde getirecektir.

Dördüncüsü; herkesin sahip olduğu şeylere bizim de sahip olmamız gerektiği düşüncesidir. Sahip olduklarıyla yetinmeyip, hatta onların kıymetini bilmeden, hoyratça tüketerek, sürekli elde etme, daha çok kazanma hırsıyla hareket eden kişiler,çok şeye sahipken bile bir şeye sahip olmanın mutluluğunu hiçbir zaman yaşayamazlar..

Beşincisi; hep kendimizden daha iyi durumda olanları görmek, kötü durumda olanları görmezden gelmektir. Başarı, para, statü gibi bir çok alanda olduğumuzdan daha iyi durumda olanlara ulaşmak, onlarla yarışmak çoğu kez mümkün olmayabilir. Oysa durumu bizden daha kötü olanları gözlemleyerek, onlara göre kendimizin ne kadar şanslı olduğumuzu hissetmemize yardımcı olacaktır.


İzmir Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!