Meme küçültme plastik cerrahide en sık yaptığımız ve hastalrın sonuçtan en çok memnun kaldığı ameliyatlardan biridir.

Büyük memeler kadınlarda ciddi sıkıntılara neden olabilir, örneğin sırt ve bel ağrıları, meme altlarında kötü kokulu pişikler, hatta omurgada bozukluklara bile yol açabilir. Örneğin sadece 100 gramlık bir kolye taktığınızı düşünün, muhtemelen 2-3 saat sonra çıkarmak isteyeceksiniz çünkü boynunuzda ağrılar başlayacak. İşte büyük memesi olan kadınlar bu durumun katbekat fazlasını yaşıyorlar. Bu nedenle ameliyat sonrasında ciddi bir rahatlama yaşamaları sürpriz değil.

Büyük memeler fonksiyonel rahatsızlıkların yanında psikolojik olarak da etkiler, örneğin istediği kıyafeti giyemezler, olduklarından daha kilolu görünürler, bu da kişide özgüven eksikliklerine neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı en sık yaptığımız hem fonksiyonel hem de estetik ameliyattır diyebiliriz.

Meme küçültme ameliyatında amaç; hem büyüklüğü gideren, daha simetrik ve güzel görünümlü memeler elde etmektir.

Meme küçültme sonrası iz kalır mı?

Evet; meme başı etrafında ve altta memenin büyüklüğü ile orantılı olacak şekilde ters-T şeklinde iz kalır ancak bu izler 1-2 yıl içinde soluklaşarak daha az görünür hale gelir.

Meme küçültme yaptırdım, sonrasında emzirebilir miyim?

Meme küçültme ameliyatlarını mümkün olduğunca gebelikler sonlandıktan sonra yapmakta fayda var. Memeler aşırı büyük değilse, meme başı ile süt kanalları arasındaki bağlantıları mümkün olduğunca korumaya çalışarak küçültme yaparız. Eğer çok büyükse o zaman 'free nipple' tekniği dediğimiz yöntemi kullanmak zorunda kaldığımızdan süt verme gerçekleşmez. Kısacası risk olduğunu bilerek ameliyata girmekte fayda var. Ayrıca hamilelik ve emzirme sürecinde memelerde yeniden büyüme ve sarkam olma ihtimali de göz önünde bulundurulmalı.

Meme küçültme ameliyatı kansere neden olur mu?

Meme küçültme ameliyatının meme kanseri ile bir ilişkisi yoktur, zaten öncesinde mutlaka USG (meme ultrasonu) ve/veya mamografi ile kontrol ediyoruz, sonrasında da yıllık rutin kontroller yapılıyor. Hatta bazı çalışmalarda risk azaltıcı olduğu yönünde bulgular da mevcut.

Meme küçültme ameliyatında çok ağrı oluyor mu?

Sanılanın aksine meme çok ağrılı bir organ değildir, bu nedenle ameliyat sonrası en rahat geçen ameliyatlarımızdan biridir. Tabi bunda ameliyat sırasında yaptığımız lokal uyuşturucuların da etkisi var.

Meme küçültme ameliyatlarının riskleri nelerdir?

Erken dönemde; kanama, hematom (memede kan birikmesi) olabilir. Bunu önlemek için ihtiyaç duyduğumuz hastalara dren (kanı toplayan hortumlar) koyabiliyoruz. Enfeksiyon, mikrop kapması ve dikişlerin açılması olabiliyor.

Daha geç dönemde; yara izlerinin belirgin olması gelişebilmektedir.

Bazı hastalarda özellikle meme dokusu yağdan zengin olanlarda yağ nekrozu gelişebilmektedir (ameliyat sonrası ele gelen sertlikler).


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!