TANIM: Hamilelik ve emzirme dönemi dışında meme başından değişik renk ve kıvamda sıvıların gelmesine meme başı akıntısı denir.

GÖRÜLME SIKLIĞI: Meme hastalığı nedeniyle meme polikliniklerine başvuran hastaların %5-10 unda görülür. Memede ağrı ve memede kitle den sonra 3. Sıklıkta görülen meme şikayetidir.

NEDENLERİ: %90 oranında iyi huylu nedenlere bağlı olmakla birlikte, %10 oranında meme kanserinin erken bulgusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle meme başı akıntıları hastalar ve hekimler için endişe verici olmaktadır.

Akıntının tek memeden ve tek bir süt kanalından gelmesi,

Memeyi sıkmadan kendiliğinden gelerek genellikle iç çamaşırında leke yaparak farkedilmesi

Renginin kanlı veya şeffaf olması meme kanseri riskinin yüksek olduğunun belirtisidir.

En sık rastlanan nedeni İntraduktal papillomlardır (süt kanalı içindeki kükük iyi huylu tümörler). Bundan sonra sıklık sırasına göre, duktal ektazi (süt kanalı genişlemesi), periduktal mastit(süt kanalı iltihabı), meme kanseri, hormonal nedenler ve bazı ilaçların yan etkisi olarak meme başı akıntıları ortaya çıkabilmektedir.

Meme başı akıntısına neden olan lezyonlar çok küçük olduklarından Mamografi, Ultrason ve MR da genellikle görülememektedir. Bu nedenle akıntının nedenini anlamak için DUKTOSKOPİ adı verilen süt kanalı endoskopisi yapılmalıdır. Endoskopinin sonucuna göre akıntının nedeni anlaşıldıktan sonra uygun tedavi uygulanabilir.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!