Meme büyütme ameliyatları kadın memesinin boyutunu arttıran ve şeklini düzelten prosedürlerdir. Toplumda meme büyütme deyince genelde memeye sadece silikon yerleştirerek bir şeyleri doldurmak akla gelebilir ama aslında bu ameliyatlar bu kanıdan çok daha fazlasıdır. Meme büyütme amaçlı başvuran hastaları üç gruba ayırmak gerekir: 1. Doğuştan meme küçüklüğü olanlar 2. Gebelik sonrası ya da aşırı kilo kaybı sonrası memesi sarkanlar 3. Yaşlanmaya bağlı memede küçüklük ve sarkıklık oluşanlar. Bu üç gruptaki hastaları memenin yumuşak dokusunu ve meme dokusununun meme başı sarkıklığına oranlayarak ameliyat öncesi planlaması yapılmalıdır. Yuvarlak ya da damla şekilli silikon implantlar kullanılarak meme büyütme planlanır. Son zamanlarda güncel bir tedavi prosederü olarak konulacak olan silkona ek olarak yağ transferi de yapılmaktadır. Yağ transferi yapılmasının avantajları şunlardır: 1. Yağ dokusu karından kalça veya bacaktan alınacağı için bu bölgelere liposuction ve vücut şekillendirme de yapılmış olur. 2. Silikon implantların genelde memenin üst iç kısım yani dekolte bölgesinde fazlaca görünür ve hissedilir olmasını engeller 3. Yağ transferi de memeye hacim kazandıracağı için büyük hacimli silikon yerine küçük hacimli silikon konulur ve silikona bağlı komplikasyonlar azaltılmış olur 4. Silikon implantla sağlayamadığımız ( dekolte bölgesinin dolgunlaşması gibi) ince detaylar yağ transferiyle sağlanmış olur. 5 . Silikonun kas altı konma gerekliliği azalır ve ameliyat sonrası ağrı ve normal hayata dönüş süresi azalır.

Yağ transferinin en sık görülen komplikasyonu ise konulan yağların belli bir süre sonra erimesidir. Ancak son zamanlarda gelişen teknikler ile bu sorun çözülmeye başlanmış konulan yağların 570 e kadar kalıcılığı görülmüştür.

Özet olarak yağ transferi ve silikon ile meme büyütmeye komposit meme büyütme denir. Bana başvuran meme büyütme hastalarıma bu yöntemi oldukça sık tavisye ediyorum ve uyguluyorum. Komplikasyonlarının düşük olması, sonuçlarının memnun edici olması ile komposit meme büyütme teknikleri meme büyütme araştıranlar için ideal ve güncel tedavi olarak yerini almaktadır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!