Ozon tabakasındaki değişiklerden dolayı artık yazdan birden bire kendimizi kışın ortasında buluyoruz . Bu ani değişiklikten de vücudumuz nasibini alıyor . Ani ısı değişikliği bizi lenf dolaşım bozukluklarına ve hastalıklara açık bir duruma getiriyor. Özellikle infeksiyon hastalıklarına . Diğer bir yandan kapalı yerlerde geçirip fiziksel aktivitemizi azaltıyoruz . Kış ayında metabolizmanız hızlanmakta fakat buna karşılık vücut kendini korumak için fazla karbon hidratlı yiyeceklere ihtiyaç duymaktadır.açlık hissi artmaktadır.Eğer kışın biz bu artan karbonhidrat ihtiyacını proteinli yiyeceklerle dengelersek hem iştahımızı kapatır , hem de metabolizmamızı çalıştırarak kilo veririz . Diğer taraftan aktivitemizi de mümkün olduğunca maksimuma çıkartmakta fayda vardır.

Kışın düzenli kilo verebilmeniz için , sık aralıklarla beslenin 6 ila 8 öğün gibi . Artırmış olduğunuz bu öğünlerde yiyecek miktarını da iyi ayarlamanız gerekli 3 ana öğünün dışındaki 3 veya 5 ara öğünde size çok yiyorum duygusunu veren küçük miktarlarda sağlıklı besinler seçmeliyiz.Ara öğünlerde meyveli yoğurt , meyve , kepekli tost , sütle karışık müsli ve yulaf karışımını seçe bilirsiniz. Kan şekerinizi dengede tuta bilmek ve açlığı bastıra bilmek için protein ağırlıklı bir program uygulayın

Balık ( haftada 2-3 defa )
Tavuk ( haftada 2-3 defa )
Et ( haftada 1 -2 defa ) gibi

Proteinin diğer olumlu etkisi bağışıklık sisteminizi güçlü tutmasıdır. Protein kalitesi yüksek yiyecekleri yemeli . Diyette yağı azaltmalısınız. Yağ bağışıklık sistemini bozar. Vücut ısısını dengelemek bağışıklık sisteminizi korumak için susamasanız da günde 2- 2,5 lt su içiniz .Hatta suyu sıcak içmenizde fayda var.Sıcak su zayıflatıyor şeklinde düşünmeniz yanlış olur . Sıcak su zayıflatmaz .Fakat kışın sindirimi kolaylaştırarak barsak hareketliliğini sağlayarak kabızlığı önler.

Akşam evde daha çok vakit geçireceğiniz için atıştırma alışkanlığına dikkat edin . Özellikle sizi gece tok tutan yiyecekler süt ve yoğurt olacaktır.Düzenli spor yapmaya özen gösterin spor metabolizmayı hızlandırmanın yanı sıra psikolojik olarak ta kişiyi rahatlatır.Bağışıklık sistemimizi diyet yaparken de korumamız çok önemli .Eğer infeksiyon hastalıklarına yakalanırsanız metabolizmanız yavaşlar.Kilo veriminizde yavaşlamış olur.

ÖNERİLERİM :

Günde 1000 mg C vitamini tabletlerinden alın .Örneğin suda eriyen C vitamini tableti. En az iki öğün bol limonlu (limon C vitamininden zengindir )salata yemeye özen gösterin Bağışıklık sisteminizi güçlendiren C, A , D , E ve B6 vitamini içeren yiyecekleri tüketin bunlar ; D Vitamini için , süt , peynir , ve balık .E Vitamini için ; günde 5 ceviz , zeytin yağı (salatalarda ) tam buğday ekmeği .A Vitamini için , kayısı , brokoli ,pırasa .C Vitamini için ,portakal , greyfurt , kivi , maydanoz ,roka ,limon , kuşburnu , yeşil sivri biber yiyebilirsiniz.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!