Kemoterapide koku hassasiyeti

Kemoterapide koku hassasiyeti

Başlamadan önce belirtmek isterim ki.. Vereceğim tüm bilgiler genel bilgiler olmakla birlikte; kanser ile beraber komorbidite durumuna (yandaş başka hastalıklar), kanser türü, tutulumu, gösterdiği yan etki ve semptomlara, kişinin aldığı medikal tedavilere, kemoterapiden bahsedeceğim için kemoterapi türüne göre değişmektedir. Bu yüzden kanserli bir bireyin ‘kendisine özgü, bireysel’ beslenme tedavisinin planlaması açısından mutlaka “Onkoloji Diyetisyeni” ile görüşmesi gerekmektedir.

Kemoterapi sürecinde beslenme ile ilintili görülen yan etkilerden biride koku hassasiyetidir. Bu süreci yönetmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şu şekildedir;

AĞIZ HİJYENİ; gargara, yumuşak diş fırçası

Yemek pişen ortamda yemek yenmemeli

Görünüş ve koku açısından irrite edecek besinler tüketilmemeli

Tat değişikliği-metalik tat için metal çatal-kaşık kullanılmamalı, plastik veya mika

Kekik, nane, biberiye, fesleğen, gibi baharatlar, çeşniler, soğan, sarımsak koku hassasiyetleri ile başa çıkmada daha olumlu sonuçlar.

Kırmızı et yerine tavuk veya hindi eti tüketilebilir (ağızda oluşan metalik tat hissini en aza indirgendiği söylenir)

Balık omega-3 açısından önemli (limon ve baharatlarla marine edilerek kokusu en aza indirgenebilir)

Tavuk, kırmızı et; salata, balık sosları, sirke, baharat, portakal suyu ile marine ve bir süre dolapta bekletmek gibi işlemlerle koku azaltılabilir.

Ekşi yiyecekler ve içecekler koku duyumlarında değişimlerde olumlu sonuçlar vermektedir. Portakal, limon vb. (mukozit, özofajit, reflü gibi durumlara dikkat!)

Odor Sensitivity

Before starting, All the information I will give is general information; It depends on the type of chemotherapy, other comorbid diseases, the type of cancer, its involvement, its side effects and symptoms and the other medical treatments the person receives. Therefore, a cancer patient should definitely meet with an "Oncology Dietician" in terms of planning the "individual" nutritional treatment.

One of the side effects associated with nutrition during chemotherapy process is odor sensivity. Some points to be considered to manage this process are as follows;

ORAL HYGIENE; mouthwash, soft toothbrush

Meals should not be eaten in the cooking environment

Foods that irritate the appearance and smell should not be consumed.

Metal cutlery should not be used for taste change-metallic taste, plastic or mica

More positive results in dealing with odor sensitivities such as thyme, mint, rosemary, basil, spices, seasonings, onions, garlic

Chicken or turkey meat can be consumed instead of red meat (the metallic taste in the mouth is said to be minimized)

Fish is important in terms of omega-3s (the smell can be minimized by marinating with lemon and spices)

Chicken, red meat; The odor can be reduced by marinating with salads, fish sauces, vinegar, spices, orange juice and keeping them in the fridge for a while.

Sour foods and beverages give positive results in changes in the sense of smell. Orange, lemon etc. (beware of conditions such as mucositis, esophagitis, reflux!)

Bu makale 9 Kasım 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dyt. Cevşen BUL, Acıbadem Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik bölümünde başladığı eğitimini başarıyla tamamlayarak “Diyetisyen” unvanını almıştır. Yetişkin hastalıklarında beslenme tedavilerinde uzman olup özellikle onkolojide beslenme ve beslenme destek sistemleri (Enteral & Parenteral Beslenme) alanlarında çalışmaktadır.

Dyt. Cevşen BUL, mesleki çalışmalarına ise, Online Terapi ile devam etmektedir.

Etiketler
Kemoterapide beslenme
Dyt. Cevşen Bul
Dyt. Cevşen Bul
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube