Katı gıdalara başlarken gıda alerjisi: hangi gıdalar risklidir? Nasıl korunalım?
Katı gıdalara başlarken gıda alerjisi: hangi gıdalar risklidir? Nasıl korunalım?

Katı gıdalara yeni başlamak, ebeveynlerin hayatındaki dönüm noktalarından biridir. Beraberinde pek çok soru ve endişeyi de birlikte getiri: En çok hangi gıdalar gıda alerjisine neden olur? Nasıl korunabiliriz?

Kademeli Başlangıç:

Yeni gıdalara tek tek, küçük miktarlarla, yavaşça artırarak başlamak alerji yapan gıdanın tespit edilmesini sağlar. Meyvelere de sebzelere yeni başlarken en önemli konulardan biri de her bir yeni gıda arasında üç dört gün ara vermektir ki alerjiye neden olan gıda kolayca tespit edilebilinsin. Hangi sırayla verdiğiniz, hangi metotla pişirdiğinizin bir önemi yoktur.

En Alerjik 8 Gıda:

Herhangi bir yeni gıda için herhangi bir alerjik reaksiyon bekleyebilirsiniz. 160 çeşitten daha fazla olabilir. Ancak aşağıdaki 8 gıda ve gıda grubu bunların % 90’ından sorumludur. Çocuğunuzu 3 yaşına kadar yer fıstığı ile tanıştırmamakta fayda vardır.

Süt

Yumurta

Yer fıstığı

Ceviz, badem

Balık

Kabuklu deniz ürünlekari

Soya

Buğday

Bebeğinizdeki Gıda Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler, genellikle gıdanın tüketiminden kısa süre sonra görülür. Birkaç dakika ya da birkaç saat içerisinde görülebilir. Yeni bir ek gıdaya başlarken, aşağıdaki belirtiler açısından dikkatli olmalısınız:

Ürtiker (kurdeşen), döküntüler

Yüz, dil ve dudaklarda şişlik

Kusma ve / veya diyare

Öksürük veya hırıltı

Solunum sıkıntısı

Bilinç kaybı

Ne Zaman Acil Servise Gitmelisiniz?

Ağır, ciddi alerjik reaksiyonlar ölümcül olabilir. Solunum sıkıntısı, hırıltılı solunum, yüz ve dudaklar, dilde şişlik, ağır diyare, kusma durumlarında doktorunuzu aramalı ya da acil servise başvurmalısınız.

Hafif Alerjilerde Ne Yapmalısınız?

Ürtiker, döküntü gibi hafif – orta derecede belirtilerde tetkik istenebilir. Hangi gıdanın alerjiye neden olduğu tespit edilebilirse bebeğinizin menüsünden gıdayı çıkarabilirsiniz. Tekrar tüketilmemesine dikkat etmelisiniz. Tekrarlayan tüketimler bir sonraki reaksiyonun ciddi olmasına neden olabilir.

Bebeğiniz büyüdükçe yumurta ve süt alerjileri gibi bazı alerjiler kaybolabilir. Ancak, yer fıstığı, ceviz, badem ve deniz kabuğu alerjileri genellikle devam ederler.

Aile öyküsünün olduğu durumlarda daha da dikkatli olunmalıdır. Alerji öyküsü olduğu durumlarda özellikle yukarıdaki gıdalara başlamak için 9 -10 aylığa kadar bekleyebilirsiniz. Alerjik reaksiyon gelişse bile büyük bebeklerde tedavi de daha kolay olacaktır. Bal ve inek sütü ( peynir ve yoğurt hariç ) için de 1 yaşına kadar beklemek uygun olacaktır.


İstanbul Çocuk Doktorları uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!