Karpal Tünel Sendromu, el bileğinde kemiklerin arasında bulunan Karpal Tünel adlı kanaldan geçerek ele giden ve elin sinirlerinden biri olan median sinirin bu kanalda daralma sonucu sıkışması ile oluşan ağrılı bir hastalıktır.

Aynı el ve bilek hareketlerini sürekli tekrarlayan kişilerde görülür. Aşırı el işi ve ev işi yapan ev kadınları, sürekli bilgisayar kullananlar ve müzik aleti çalanlar gibi. Kilo almada ve hamilelikte de oluşabilir. Doğumdan sonra ve kilo vermeyle çoğunlukla kendiliğinden düzelir.

Karpal tünel sendromu 40 yaş üzerinde, özellikle 40-60 yaş grubu kadınlarda 4 kat daha fazla görülür.

Karpal tünel sendromunun ilk bulguları; özellikle elin üç parmağında (baş parmak, işaret parmağı ve orta parmak) uyuşma, yanma, karıncalanma, ağrı yakınmalarıdır. Ağrı kola yayılabilir. Bu sorunlar geceleri daha fazla görülmektedir. Kişileri uykusundan uyandıracak derecede rahatsız edici olabilir. Ellerini zorladıkları işlerde (bez sıkma, temizlik yapma, mouse kullanma, vida sıkma) ağrı ve uyuşukluk artar. Hastalar ellerini sallayarak, sıkıştırıp ovalayarak rahatladıklarını ifade ederler. Ağrı ve uyuşukluk bazen kola bazen de omuza, boyuna kadar yayılır. İlerleyen durumlarda başparmak kaslarında erime, güçsüzlük ile tutma ve kavrama hareketlerinde zorlanmalar oluşabilir.

Karpal Tünel Sendromu boyun fıtığı belirtileri ile karışabilir. Ayrıca sinir sistemini etkileyen hastalıklarda da benzer sorunlar olur. Bazen de bu hastalık; hipertiroidi, osteoartrit, romatoid artrit, gut gibi başka hastalıkların bir uzantısı olarak da karşımıza çıkar. Bu hastalıklarla ayırıcı tanı yapmak gerekir.

Koruyucu ve iyileşmeyi kolaylaştırıcı önlemler alınır:

• El bileğinde travmaya neden olan aktiviteler kısıtlanır.

• El bileği nötral pozisyonda istirahate alınır. El bilek ateli kullanılabilir.

• Germe egzersizleri yaptırılabilir. Hastaya o bölge için egzersiz öğretilerek kendisinin uygulaması sağlanır.

• Ödemi azaltmak amaçlı el bileğine saat başı bir iki kez 10-15 dakika buz uygulaması yapılabilir.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi:

• Antienflamatuar ilaçlar ve B6, B12 destek tedavisi verilebilir.

• Bilek bölgesine kortizon enjeksiyoları uygulanır

• İlerleyen vakalarda cerrahi operasyon yapılır.

Karpal Tünel Sendromunun Akupunktur ile Tedavisi;

Akupunktur tedavisi ile hastaya önerilmesi muhtemel kortizon ya da benzeri kimyasal içerikli, hastada yan etkileri olabilecek ilaçların kullanılmasına gerek kalmayacaktır. Akupunkturla cerrahi tedaviye de gerek kalmayacaktır.

Akupunktur vücudun kendi kortizonunu arttırır. Bu nedenle doğal bir şekilde ödemi çözer. Akupunktur bilek bölgesindeki ödemi ve yangıyı çözerek iyileşme sağlar. O bölgedeki dolaşım artar, şişlikler azalır. Vücudun doğal ağrı kesicilerini de arttırdığından ağrıyı düzenler. Kişiyi rahatlatır ve sakinleştirir. Genel önlemlerle birlikte uygulandığında akupunktur tek başına etkili bir tedavi olabilmektedir.

Hem klasik iğneli akupunktur hem de lazer akupunktur uygulamaları yararlıdır. Problemli bölgedeki yangıyı ve ödemi çözmek için, kulak ve vücut akupunkturu beraber uygulandığında bu süreç daha da hızlanır. Yaklaşık 6 ila 12 seans arasındaki bir tedavi çoğu hastada iyileşme sağlamaktadır. Erken dönemde uygulanması tedaviden alınacak yararı arttırmakta ve tedaviyi hızlandırmaktadır.


İzmir Akupuntur Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!