Kapalı rahim çıkarma ameliyatı

Kapalı rahim çıkarma ameliyatı

KAPALI RAHİM ÇIKARMA AMELİYATI (LAPAROSKOPİK HİSTEREKTOMİ)

Histerektomi tanım olarak rahimin vücut dışına alınma ameliyatıdır. Günümüzde sezaryandan sonra ikinci en sık uygulanan kadın doğum operasyonudur. Histerektomi ameliyatı abdominal (açık yöntem), vajinal ve laparoskopik (kapalı) olarak yapılabilmektedir.

Histerektomi ye (rahim alınması) çeşitli nedenlerle ihtiyaç duyulabilir.

Anormal kanama:Bazen kadınlarda hiç bir tıbbi yolla kontrol edilemeyen vaginal kanamalar oluşur, kadında giderek bu kanama kansızlık oluşturur.Böyle vakalarda rahimi alarak kanamayı durdurmak tek çare olabilir.

Myomlar:Rahimde oluşan iyi huylu oluşumlardır. Bazen çok büyüüyp komşu organlara baskı , ağrı ve aşırı kanama nedeni olabilirler.Bu durumlarda histerektomi bir çözüm olabilir.

Kanser ve kanser öncesi değişiklikler:Rahim, rahim ağzı,yumurtalıklar ve tüplerde görülen kanserlerde veya kanserleşme riski olan bazı oluşumlar gözlendiğinde histerektomi yapılır.

Rahim sarkması:Rahim sarkarak vaginadan dışarıçıkması durumunda özellikle vaginal histerektomi tercih edilir.

Ağrı:Bazen kadınlarda göbek altı ve kasıklarda geçmek bilmeyen ağrılar oluşur. Bu ağrıların bazıları histerektomiden fayda görmektedir.

İlk tercih her zaman vajinal histerektomi yöntemidir. Eğer sadece vajinal olarak çıkarılamayacak ise laparoskopik olarak rahim çıkartılması tercih edilmelidir. Açık yöntem diğer yöntemlerin avantajları nedeniyle en son seçenek olarak hastalara sunulmalıdır. Başlangıçta laparoskopi vajinal histerektomi ameliyatlarından önce bozulmuş anatomiyi karın içi boşluğuna girerek düzeltmek ve ameliyatı kolaylaştırmak için kullanılmıştı. Günümüzde ise karın içi yapışıklıklar, endometriosis, veya büyük miyomlu bir rahimde vajinal histerektominin yapılabilirliğini değerlendirmek veya ameliyatın bir kısmı yada tamamını laparoskopik olarak gerçekleştirmek için kullanılmaktadır.          

Operasyon teniği özetle şu şekildedir.Üç yada dört giriş deliği kullanılarak karın içi zarlar (periton) gözlenir, varsa yapışıklıklar ayrılır. Yumurtalıkları besleyen (yumurtalıkların alındığı) yada yumurtalık ve Rahim arasındaki (yumurtalıkların bırakıldığı) atardamarlar bağlanır ve kesilir. Rahmi karın ön duvarına bağlayan bağlar kesilir. Rahim ile mesane birbirinden ayrılır. Bu aşamada rahmin ana atardamarları laparoskopik olarak kesilebilir yada cerrah bu aşamada vajinal ameliyata geçmeyi tercih edebilir ve ameliyatı vajinal olarak tamamlayabilir. Rahmi vajenden doğurtarak çıkarır. Veya tüm Rahim ameliyatını laparoskopik olarak tamamlayabilir.Rahmin vajene doğru sarkması olmaması, doğum yapmamış ve dar vajinal yapıya sahip hastalarda bu yöntem tercih edilir. Ardından karın boşluğu ve vajen arasındaki açılan boşluk dikilerek kapatılır. Dikişler cerrahın tercihine göre laparoskopik olarak yada vajinal olarak atılabilir. 

Kadın doğum uzmanınız tarafından rahmin alınması endikasyonu konulduysa laparoskopik yaklaşım daha az ağrı, 5 mm kadarlık küçük dikiş izi, daha az kan kaybı, ve erken eve yada işe dönüş anlamı taşımaktadır.Laparoskopik yaklaşım vakaların %98 ine uygulanabilir. Kadın doğum uzmanınızın bu tip hastalıklara yaklaşımında minimal invaziv yöntemler (laparoskopi) kullandığından emin olunuz.   

Laparoskopik Histerektominin avantajları

Büyük cilt kesilerine gerek kalmaması
Daha iyi görüntüleme
Daha az kan kaybı
Daha az ağrı ve ilaç tedavisi
Daha az operasyon esnasında ve operasyon sonrası komplikasyon
Minimal yara izi
Daha kısa hastane yatış süresi
Daha kısa iş başı yapma süresi
 

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Emre Gürçkaya

Etiketler
Kapalı rahim ameliyatı
Op. Dr. Emre Gürçkaya
Op. Dr. Emre Gürçkaya
Denizli - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube