Kalp ve damar hastalıkları dünyada en sık görülen ölüm nedenleri arasındadır. Tanı konulduktan sonra bu durum dünyanın sonu gibi görülse de; etkili bir tedavi ve sonrasında sağlıklı bir yaşam tarzı ile uzun yıllar sağlıklı yaşamak mümkün olmaktadır.

Bunun için tüm kalp hastalarının dikkat etmesi gereken bazı şeyler vardır.

Sigara içmek: Sigara Kalp Hastalığı gelişimi için en önemli etkenlerden birini oluşturuyor. Örneğin; stent takılan hastalarda sigara stent tıkanma riskini iki kat artırmaktadır. Kalp hastası iseniz sadece sigara değil, puro, pipo ile nargile gibi tüm tütün ürünlerinden uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

İşlenmiş hazır et ürünlerini tüketmek: Salam, sosis, jambon, sucuk gibi tuz ve katkı madde oranı yüksek gıdaların kalp hastalığı riskini dolaylı olarak artırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle eti taze olarak tüketin, miktar olarak günlük 100 gramı geçmeyin. Sakatat ürünleri de içerdikleri yüksek kolesterol nedeniyle kalp hastalarının uzak kalması gereken ürünler arasında yer alıyor.

Tuz tüketimini artırmak: Özellikle kalp yetersizliği veya yüksek tansiyon sorununuz varsa, tuzdan uzak durmalısınız. Sofraya tuzluk koymayın ve günlük tuz tüketimini bir silme çay kaşığı ile sınırlandırın. Bu kısıtlama bütün tuzlar için geçerli olmalı. Çünkü himalaya, okyanus, kaya ve rafine edilmiş tuzların hepsi fazla tüketildiklerinde kalp ve damarları olumsuz yönde etkiliyor.

Bitkisel ilaçları kullanmak: Kalp hastaları alternatif tedavileri uygulamaya meyilli olabiliyor. Ancak unutmayın ki piyasaya ticari amaçlı sunulan içeriği belirsiz bitkisel ilaçlar mevcut ilaçlarla etkileşerek ölüme bile yol açabiliyor.

Halı sahaya gitmek: Halı sahada maç yapmak ülkemizde oldukça yaygın görülen bir alışkanlık. Ancak yeterli kondisyona sahip olmayan bir kişinin halı sahadaki ilk anlarda nabız ve tansiyonda ani yükselme, kalp krizi ya da kalp yetersizliğiyle sonuçlanabiliyor. Bu nedenle halı sahada maç yapmak kalp hastalarına önerilmiyor.

Soğuk havada yürümek: Yürüyüş tüm kalp hastalarında önerilen bir aktivite. Ancak soğuk havada uzun süre kalmak ve soğuk havayı solumak kalp kaynaklı göğüs ağrısı ve nefes darlığına sebep olabiliyor, kalp krizini tetikleyebiliyor. Bu yüzden soğuk havalarda mümkün olduğunca uzun yürüyüşlerden kaçının ya da soğuk havaya uygun kıyafetle çıkmaya özen gösterin.

Alkol tüketmek: Kalori değeri yüksek olan alkol kolesterol dengesini bozuyor, tansiyon değerlerinde artış yaparak kalp hastalarında genel durumu bozuyor. Özellikle kalp büyümesi veya kalp yetersizliği sorununuz varsa alkolden mutlaka uzak durmalısınız. Özel günlerde alkol almak istiyorsanız, bir kadeh kırmızı şaraptan fazla içmemeye özen gösterin.

Reçete edilen ilaçları aksatmak: Kalp hastalarının en dikkat etmeleri gereken konulardan biri, reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanmaktır. Ancak hastalar genellikle çok ilaç kullanmayı tercih etmeyip , sıklıkla verilen ilaçları doktora sormadan kesebiliyor. Bunun sonucunda da özellikle stent takılan hastaların ilaçları aksatmaları kalp krizi ve ölümle sonuçlanabiliyor. Sıklıkla ihmal edilen kolesterol ilaçlarının da mutlaka hekimin önerdiği sürece kullanılması gerekiyor, aksi halde damar sertliği ilerleyecek ve yeni kalp krizlerine sebep oluşturacaktır.

9. Stresli ortamda bulunmak: Stres kalp hızı ve tansiyonu artırıyor. Vücudu tetikte tutacak hormonları aktive ederek kalp hastalığı riskini yükseltiyor. Bunun sonucunda da kalp krizi ve ritim bozukluklarını rahatlıkla tetikleyebiliyor. Bu nedenle kavga, kargaşa, tartışma ve trafik gibi ek stres oluşturacak ortamlardan uzak durmaya dikkat edin.

10. Yalnız kalmak: Yapılan çalışmalar yalnız yaşayan kişilerde kalp hastalığının daha fazla geliştiğini ortaya koydu. Bunun en büyük nedeni ise yalnız yaşayan kişilerin genelde sağlıksız ve düzensiz beslenmeleri ve depresyona daha çok meyilli olmalarından kaynaklanıyor.


Ankara Kardiyolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!