Göğüs büyütme ameliyatı (özet)
Göğüs büyütme ameliyatı (özet)

Göğüs büyütme ameliyatı olmayı düşünen kadınların işi günümüzde çok kolay. İnternet sayesinde konu ile ilgili bir sürü makale, video, yorum ve bu ameliyatı yapan doktora ulaşmak mümkün. Silikon taktırmış başka kadınlarla çeşitli forumlarda görüşerek bilgi almak çok yararlı oluyor. Gerçi bir tehlikeye dikkat etmek gerekir. Aşırı bir bilgi kalabalığı içinde boğulmak ve yolunu kaybetmek de mümkün. Bana göğüs büyütme ameliyatı olma düşüncesi ile gelen hastalarım genelde konuyu çok iyi araştırmış ve aşırı bilgi sahibi olarak geliyorlar. Genelde kafaları net. Sadece gerçekten güvenebilecekleri bir estetik cerrah arayışı içindeler.

Göğüs büyütme ameliyatı bizim neredeyse her gün diyebileceğim sıklıkta yaptığımız ameliyatlardan birisi. Dolayısı ile bir kaç yıldır sektörde adı duyulan tüm plastik cerrah arkadaşlar bu işi çok iyi şekilde yapabiliyorlar. Hastaların bu konuda içi rahat olmalı. O zaman “herkes güzel göğüs büyütme yapıyorsa neye göre doktorumuzu seçeceğiz” sorusunun cevabı ne olmalı? İyi haber şu: kimi seçerseniz seçin güzel memelere sahip olacaksınız. Size düşen bir kaç doktor ile görüşerek içinizin ısındığı doktorla yola çıkmak. Tabi ödeyeceğiniz bütçeye uygun olması da çok önemli.

Göğüs büyütme ameliyatında kullandığımız silikonlar çok çeşitli. Sektördeki üretici firmalar bu işe çok yatırım yapıyorlar. Artık üretilen silikonlar FDA onaylı. Zaten silikon maddesi insan vücuduna uyumlu bir madde. Herhangi bir yan etki veya alerji riski yok. Tip olarak ise damla yani anatomik denen tip ve yuvarlak tip silikonlar mevcut. Ayrıca yükseklikleri açısından da yüksek profilli ve düşük profilli olarak sınıflandırılıyor. Göğüs büyütme ameliyatında hangi tip silikonu seçeceğimize karar verirken dikkat edeceğimiz bazı kriterler var. Bunların başında hastanın tercih ve beklentileri geliyor. Ayrıca kadının boyu, var olan meme miktarı, kilosu, omuz genişliği, kalça genişliği, göğüs kafesinin yapısı, hatta yapılan iş ve sosyal durumu çok önemli. Bütün bunları hastamızla konuşup değerlendiriyoruz. Bir ön karara varıyoruz. En son karar ise ameliyat sırasında bize ait. Çünkü göğüs büyütme ameliyatı sırasında deneme boyu silikonları hastaya takarak nasıl durduğuna bakıyoruz. Aynen bir giysinin vücuda tam oturması gerektiği, dar veya bol gelmesi durumunda çirkin göründüğü gibi, silikon için de aynı şey geçerli. Silikon boyutu hastanın vücuduna tam oturmalı.

Göğüs büyütme ameliyatının yapılacağı hastane de çok önemli. Çünkü doktorunuz çok iyi olabilir, silikonunuz çok iyi vücudunuz oturabilir. Ancak hijyene dikkat etmeyen, hasta bakımı zayıf olan bir hastanede yan etki yaşama riski olabilir. İnternette araştırma yaparken doktorunuz hakkındaki yorumları okuyorsunuz. Mutlaka göğüs büyütme ameliyatının yapılacağı hastane hakkında da bilgi edinmelisiniz. Gerçi artık yine internet sayesinde tüm doktorlar haklarında kötü yorum çıkmaması için azami gayret gösteriyorlar. Aynı şey hastaneler için de geçerli. Her kurum kendini düzeltti. Düzeltmeyenler de sektörden silinip gidiyorlar.

Göğüs büyütme ameliyatından sonra pek yan etki görmüyoruz. Teknoloji sayesinde enfeksiyon, anestezi komplikasyonu vs gibi yan etkiler pek kalmadı. Göğüs büyütme sonrası silikon konulması ile nadiren kapsül kontraktürü dediğimiz bir durum oluşabiliyor. Silikonun etrafındaki bizim tarafımızdan oluşturulan, kas ve dokulardan oluşan doğal kapsül gerginleşebiliyor.Buna sebep olan en önemli şey ameliyat sonrası uyarılara dikkat edilmemesi. Mesela erken travma yaratacak kol hareketleri ve üst vücut bölgesinin ağırlık kaldırma gibi durumlara maruz bırakılması. Sonuç olarak göğüs büyütme ameliyatı yan etkileri sınırlı, mutlu etme potansiyeli çok yüksek bir ameliyat olarak popülerliğini uzun bir süre devam ettirecek gibi görünüyor.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!