Kadınlar için gerek dış, gerekse iç görünüm çok önemlidir ve dünya genelinde estetik operasyonlar kadınlar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Genital bölgedeki görünüm ve cinsel fonksiyonlar açısından çözümler getiren genital estetik operasyonlarının çoğunda, cerrahi işlemleri de sıklıkla görüyoruz. Bunlar arasında en çok yapılan labioplasti, vajinal daraltma ve klitoroplastidir.

LABİOPLASTİ (İÇ DUDAKLARIN KÜÇÜLTÜLMESİ)

Labium minore olarak isimlendirilen iç dudaklarda sarkıklık ya da eşitsizlik gibi durumlar, labioplasti ameliyatı ile düzeltilebilmektedir. Bu ameliyat sayesinda kadınlarda, hem psikolojik hem de sosyolojik anlamda rahatlama görülmektedir. Enfeksiyon, kuruluk ve rahat giyinememe gibi sorunları sona erdiren labioplasti ameliyatı, kadınların sıklıkla tercih ettiği genital estetik ameliyatları arasındadır.

VAJİNA DARALTILMASI

Vajinada bolluk, ilerleyen yaş, sık ve zor doğum yapmak, doğum sırasında yapılan kesiler ve doğuştan gelen bağ dokusundaki zayıflıklar vajinada genişleme şikâyetini doğurmaktadır.

Genital estetik ameliyatları arasında, vajinadaki kasların gevşemesiyle alakalı olan cinsel hazzın azalması sorununun giderilmesine yönelik sıklıkla vajinoplasti tercih edilir. Bu ameliyatlarda bollaşan dokular çıkartılır ve sağlam dokular birbirine yaklaştırılır. Böylelikle vajinanın daraltılması sağlanır.

KLİTORİS ESTETİĞİ

Küçük dudakların üst tarafında bulunan cinsel haz almayı sağlayan klitoris, sinir noktalarının birleştiği bölgedir. Vajina iç dudakları büyükse ve klitoris üzerine sarkıyorsa, cinsel ilişkiden haz alınmasına engel olabilir. Cinsel hazzın çok daha fazla arttırılmasını sağlamak amacıyla klitoris üzerindeki dokular klitoris estetiği sayesinde kolaylıkla alınabilir.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!