GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ

Genital estetik ile ilgili uygulamalar tüm dünyada ve bizim ülkemizde her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Bu amaçla yapılan işlemler ;

A)Dış genital organlarda yapılan estetik girişimler:

1-Labioplasti (Küçük dudakların (Labium minus) Küçültülmesi)

2-Labium majuslara yağ ya da dolgu enjeksiyonu (Büyük dudakların dolgunlaştırılması)

3-G Shot enjeksiyonu

B)İç genital organlarda yapılan estetik girişimler

1-Hymenoplasti (Kızlık zarı onarımı)

2-Vajinoplasti (Vajinanın daraltılması) dir.

A1-Labioplasti (Küçük Dudak Estetiği)

Kimlere labioplasti ameliyatı yapılır?

Dıştan görünen cinsel organın bir parçası olan küçük dudaklar bazı kişilerde genetik olarak daha büyük ve uzundur. Özellikle zayıf olan kişilerde bu durum daha rahatsız edicidir. Dar pantolon ve mayodan fark edilen dudaklar kişinin giyim seçeneklerini de olumsuz etkiler. Labioplasti, yapılan başarılı vajina estetiği ameliyatlarından biri olarak bu tür rahatsızlıkları olanların yaptırdığı estetik cerrahi işlemlerden biridir. Labioplastinin cinsel haz üzerine etkileri oldukça tatminkardır. Bakire veya doğum yapmamışlarda da labioplasti ameliyatı rahatlıkla uygulanır. Labioplasti ile küçük dudakların mevcut asimetrisi, koyulaşması, sarkması, düzensizleşmesi ve kırışıklıkları aynı anda giderilmiş olur.

Ameliyat ne kadar sürer?

Küçük dudakların küçültülme işlemi sınırlı uyuşturma altında yaklaşık 30 dakika içinde gerçekleştirilebilir. Arzu eden hassas hastalara genel anestezi altında da işlem gerçekleştirilebilir.

İşlem nasıl gerçekleştirilir?

Küçük dudaklar uyuşturulduktan sonra iç dudaklar dış dudakların arasından fazla sarkmayacak şekilde eşit olarak küçültülebilir. Eriyecek dikişler ile onarım tamamlanır.

Ameliyat sonrası iyileşme nasıldır? Ne zaman normal hayata geri dönülebilir?

Lokal anestezi altında vajina ameliyatı olan hastalarımız bir iki saat sonra hastaneden ayrılabilirler. Bölgenin nasıl temiz tutulacağı konusunda bilgi verilir. Evde kullanmak üzere antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar verilir. İş hayatına ertesi gün dönebilirler. 24 saat sonra duş alabilirler. Bir iki gün iç çamaşır içine ped konulması kişiye rahatlık sağlar. 1 hafta kadar spor aktivitelerin ve küvette banyonun yapılmaması gerekir. Dikişler 2 ile 3 hafta içinde kendiliğinden düşer. Bunun sonrasında cinsel hayata geri dönülebilir.

Vajina ameliyatı sonrası oluşabilecek olumsuzluklar nelerdir? İlerde tekrar ameliyat olmak gerekir mi?

Ameliyat sonrası özellikle tuvalette gittikten sonra bölgenin temizliğine dikkat etmek önemlidir. Buna dikkat edilmez ve reçete edilen antibiyotikler kullanılmaz ise enfeksiyon gelişebilir. Bu durum antibiyotik tedavisi ile düzeltilebilir. Dikişler düşmeden yapılan tahriş edici seks girişimi dikişlerde açılma ve kanama yapabilir. Yaranın durumuna göre ya tekrar dikiş atılabilir ya da pansumanlar ile yara iyileşmesi sağlanır. Söylenenleri harfiyle yerine getiren hastalarımızda bunların oluşması çok nadirdir.Küçük dudaklar tekrar bir daha büyümez. Ameliyat bölgesinde genellikle belirgin iz kalmaz.

A2-Büyük Dudakların Dolgunlaştırılması

Büyük dudaklar bazı kişilerde buruşuk ve sarkık görünümlü olabilir. Bu durum genetik bir özellik olabildiği gibi daha çok 30 yaş sonrası ya da çok zayıf kişilerde rastladığımız bir durumdur. Arzu edilen dış genital görünümde dış dudaklar yeterli dolgunlukta küçük dudakları büyük ölçüde örtmelidir.

Dolgu maddesi olarak ne tercih edilir?

Dış dudakların doldurulmasında ilk tercih kişinin kendi yağları olmalıdır. Bazen kişiler muayenehane şartında ayaktan bu işlemi

gerçekleştirmek isteyebilirler o zaman kalın partiküllü hyaluronik asit içeren dolgular kullanılabilir.

Uygulama nasıl yapılır ve ne kadar sürer?

Yağ enjeksiyonu ameliyathane şartında lokal ya da genel anestezi ile gerçekleştirilir. Genellikle karın bölgesinde alınan yağ dokusu büyük dudaklara enjekte edilir. Hasta birkaç saat dinlendikten sonra evine gidebilir. Pansuman ve dikiş alımı gerekmez.

Normal hayata ne zaman dönülür?

Dolgunlaştırma işlemi sonrası yağ enjeksiyonunda daha fazla olmak üzere her iki enjeksiyon yönteminde de dudaklarda şişme oluşur. Şişlik birkaç gün içinde giderek azalır. Bu dönemde daha bol iç çamaşırları giyilmesi hassasiyeti bir nebze azaltır. Ameliyat sonrası antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır.

Oluşabilecek sorunlar nelerdir nasıl giderilir?

Oluşabilecek tek sorun enfeksiyondur. Bu durum da antibiyotik ile tedavi edilebilir.

A3-SON TREND—G SHOT

G Shot nedir, nasıl uygulanır?

G shot G noktası büyütme işlemidir. G noktası büyütme işlemi genital estetik işlemi olarak kabul edilir. Kişiler ameliythane şartlarında kendi vücutlarından alınan yağın enjeksiyonu ile veya muayenehane şartında dolgu maddesiyle ayaktan bu işlemi gerçekleştirebilir. Uygulamada kalın partiküllü hyaluronik asit içeren dolgular kullanılır. İşlem vaginal ve klitoral orgazm açısından son derece yararlıdır.

Normal hayata ne zaman dönülür?

Dolgunlaştırma işlemi sonrası yağ enjeksiyonunda daha fazla olmak üzere her iki enjeksiyon yönteminde de uygulama alanında şişme oluşur. Şişlik birkaç gün içinde giderek azalır. Bu dönemde daha bol iç çamaşırları giyilmesi hassasiyeti bir nebze azaltır. İşlem sonrası antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır.

B1-Hymenoplasti

Kızlık zarı nedir?

Vajina girişinde yer alan ince bir et parçasıdır. Latince adı Hymen olan kızlık zarı çoğu kültürde bekaretin sembolü olarak görülmektedir.

Kızlık zarı tam olarak nerededir? Ne işe yarar?

Kızlık zarı vaginanın hemen girişinde yerleşmiş, en sık görülen şekliyle ortasında adet kanının ve vaginal salgıların akmasına yarayan ufak bir delik bulunan yarı esnek, ince bir yapıdır. Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen bir işlevi yoktur.

Ne zaman yırtıldığı bilinebilir mi?

7 ile 10 gün içinde meydana gelen zar yırtılması saptanabilir. Fakat bundan daha uzun süre geçmiş ise zarın ne zarın yırtıldığını tahmin etmek mümkün değildir.

Yırtılan zar tekrar iyileşip, kapanabilir mi?

Yırtılan zar hiçbir zaman eskisi gibi iyileşip kapanamaz.

Kızlık zarının tamiri mümkün müdür?

Kızlık zarının tamiri mümkündür. Kızlık zarı parçaları kaybolmadığı sürece zar ne zaman yırtılırsa yırtılsın zarın onarımı mümkündür. Kişi çok sayıda cinsel ilişkide bulunmuş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı kalıntılarını bulmak mümkün olmaz ve bu nedenle onarım yapılamaz.

Kızlık zarının dikildiği ilişkiye girilen kişi tarafından anlaşılır mı?

Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılmaz. Ancak uzman doktorlar bunu anlayabilir.

Kızlık zarı tamiri nasıl yapılır? Ne kadar sürer?

Hasta açısında psikolojik boyutu ağır bir işlem olduğu için hasta genel anestezi altında ameliyat olmak isteyebilir. Ama lokal anestezi ile de gerçekleştirilebilen 30 dakikalık bir işlemdir.

Günlük hayata ne zaman dönülebilir? Ameliyat sonrası nelere dikkat etmelidir ?

İşlem sonrası hasta biraz dinlendikten sonra normal hayatına devam edebilir. Sadece 2 gün kadar ped kullanması uygun olur. Aynı gün duş alınabilir. Ameliyat bölgesinin ellenmemesi ve tuvalet temizliğine dikkat edilmesi yeterlidir.

Birkez tamir edilmiş bir kızlık zarı gerekirse tekrar dikilebilir mi?

Kızlık zarı parçaları yerinde duruyorsa tekrar onarım yapılabilir.

Kızlık zarı ilişkiden ne kadar zaman önce dikilmelidir?

Kızlık zarı muayeneniz sırasında onarım vaktine karar verilir. Bu süre 2 gün önce de olabilir, 2 ay önce de olabilir.

B2-Vajinoplasti

Vajen daraltma kimlere yapılır ?

Vajen daraltma ameliyatı en çok normal doğum yapan kadınlarda vajen kaslarının gevşemesi neticesi cinsel ilişki esnasında vajinanın yeterli kavrama sağlayamaması ve vajinadan ses gelmesi nedeniyle cinsel ilişkinin olumsuz etkilenmesi nedeniyle yapılır. Doğum sayısı arttıkça bu durum daha da belirginleşir. İleri yaşlarda idrar kaçırma, idrar torbası ve kalın bağırsağın sarkması, her ikisinin bir arada olması ve hatta rahmin sarkmasına kadar gidebilir. Bir kadın vajinasına yerleştirdiği 2 parmağını rahat kavrayıp, sıkamıyorsa vajen genişliğinden söz edilebilir.

Ameliyat nasıl yapılır ? Ne kadar sürer?

Genellikle psikolojik boyutu nedeniyle genel anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir. Epidural anestezi (belden uyuşturma)işlemi ile de konforlu bir işlem yapılabilir. İşlem 30-45 dakika sürer. En çok tercih edilen yöntem vajinanın arka duvarından yapılan daraltma işlemidir.

Normal hayata ve cinsel ilişkiye ne zaman dönülebilir?

İşlem sonrası aynı gün hastaneden çıkılabilir. Vajina içine konulan tampon ertesi gün çekilir. Herhangi bir pansuman gerekmez. Dikiş alımı gerekmez. Dikişler kendi erir. Sadece verilen antibiyotiğin kullanımı ve tuvalet temizliğine dikkat edilmesi yeterlidir. 1-2 gün iç çamaşırına ped konulabilir. En önemli nokta 6 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmasıdır. Ameliyattan sonraki ilk cinsel birleşme sırasında da doktorunuzun önerdiği vajinal kayganlaştırıcıları kullanmanızda da fayda olacaktır.


Ameliyat sonrası oluşabilecek olumsuzluklara nelerdir?

Eğer 6 hafta cinsel ilişki yasağına uyulursa bir sorun ile karşılaşma olasılığı çok düşüktür. Erken cinsel ilişki yara yeterli güce kavuşmadan dokuya uygulanan bası nedeniyle tekrar genişlemeye neden olabilir.

Tekrar vajen daraltma yapılabilir mi ?

Eğer vajende tekrar genişleme olmuş ise vajen daraltama ameliyatı tekrar yapılabilir.

Vajen daraltma esnasında eski doğum izlerindeki dikişler estetik olarak düzeltilebilir mi?

Doğum kesi (epizyo) izlerinin çıkartılarak düzeltilmesi vaginoplasti esnasında yapılır. Bu vagen iç ve dış estetiğinin bütünlüğünü sağlar. Sonuç kişisel sosyo-psikolojik açıdan tam doyum sağlar.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!