Mide Balonu uzun yıllardır obezite tedavisinde kullanılmaktadır. Tokluk hissi yaratır ve yer kaplayıcı olması nedeniyle, midede hacim küçültücü olarak görev yapmaktadır. Günümüzde halen en çok kullanılmakta olan mide içi araçtır.

Sıvı veya hava ile şişirilen tipleri vardır. Ayrıca hacmi ayarlanabilir ve mideye yerleştirilerek ciltten şişirilen tipleri geliştirilmiştir. Sıvı içerikli olanlar yaklaşık 400-800 ml şişirilebilir.

Mide balonu çeşitlerine göre mide de 6 - 12 ay kalabilir. Uzun süreli kalışlarda enfeksiyon, balonun sönmesi, korozyon gibi komplikasyonlar görülebilir. Birden fazla kez uygulanabilir.

Kısa ve orta dönem mide balonuna bağlı obezitedeki fazla kiloların kaybı oranları umut vericidir. Ancak uzun dönem sonuçları tartışılmaktadır. Mide balonu birincil obezite tedavisi için kullanıldığı gibi ayrıca süper obez hastalarda obezite cerrahisine bir ön hazırlık olarak da kullanılmaktadır. Hastalar verilen diyete uyum sağladığı sürece ortalama kilolarında %15 – 20 aralığında kilo kaybederler

Hastalar işlem günü aç olarak hastaneye başvurur, gerekli konsültasyonları takiben balon mideye yerleştirilir. İşlem yaklaşık 15 dk sürer ve hasta işlemden 2 saat sonra hastaneden ayrılabilir.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!