Eklem ağrısı ve bruksizm

Eklem ağrısı ve bruksizm

Günümüz koşullarındaki strese bağlı olarak bireylerde özellikle geceleri görülen diş sıkma problemi oldukça sık karşılaştığımız bir sorundur ve bu alışkanlığın tıptaki adı bruksizmdir. Diş sıkma veya diş gıcırdatma olarak karşımıza çıkan bu durum sonucunda bireylerde dişlerin aşınması, hatta kırılması, diş etlerinde çekilme, dişlerde soğuk-sıcak hassasiyeti ve çene eklemine anormal yük binmesine bağlı eklem rahatsızlıkları oluşabilir.

Kontrol altına alınmayan bruksizm sonucunda diş kırılmasının yanı sıra eklem hasarının ilerlemesine bağlı çiğneme sırasında klik sesi duyulması, ağız açma ya da kapatma sırasında kısıtlılık hatta çene kilitlenmesi gibi durumlarla karşılaşılabilir. Aynı zamanda çene kaslarına da çok kuvvet gelmesi sonucunda yüzün her iki tarafında yanakta bulunan masseter isimli çiğneme kasının şişmesine bağlı yüz kare bir form alır ve estetik olarak da olumsuz sonuçlar doğurur.

Diş Gıcırdatma ve Sıkmanın Tedavisi Nedir?

İlk seansta hastanın dişlerinden alınan ölçüyle sıkmanın derecesine bağlı olarak yumuşak veya sert gece plağı hazırlanır. İkinci seansta plak hastanın ağzına uyumlandırılarak teslim edilir. Hekimin tavsiye ettiği süre boyunca düzenli şekilde bu plağın takılmasıyla beraber tedavi yaklaşık 3-6 ay sürmektedir. Ancak diş sıkmanın ana kaynağının stres olduğu unutulmamalı, plak tedavisi ile birlikte stresten mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Bu makale 21 Ağustos 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dt. Yağmur Çömlekçioğlu, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde başladığı eğitimini başarıyla tamamlayarak Diş Hekimi unvanı almıştır ve akademik eğitimine İstanbul Üniversitesi Ağız,Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı'nda devam etmektedir.

Bir çok kongre ve eğitimlere katılarak kendisi geliştiren Dt. Yağmur Çömlekçioğlu, mesleki çalışmarına İstanbul Bahçelievler'de bulunan İmpland Diş Polikliniği 'nde devam etmektedir.

Instagram: @dryagmurco

Etiketler
Eklem rahatsızlığı tedavisi
Dt. Yağmur Çömlekçioğlu
Dt. Yağmur Çömlekçioğlu
İstanbul - Diş Hekimi
Facebook Twitter Instagram Youtube