İlerleyen diş çürüğünüz nedeniyle belki de çok kısa bir süre kaybedeceğiniz dişiniz, çürüğün temizlenip dolgu yapılmasıyla size hizmet vermeye devam edecektir. Erken teşhis nedeniyle şayet, çürük çok derin değil ise dişin size hizmet süresi artar. Böyle dolgulu dişlerin 15-20 sene hastalara hizmet verdiğini sıklıkla görmekteyiz. Bu nedenle her 6 ayda bir kontrollerinizee gelmeniz sizin açınızdan çok yararlı olacaktır.

Büyük ve derin çürüklerin temizlenmesinde mecburen dişin sinirine yaklaşılır. Bu işlem tırnağınızı derinden kesmeye benzer. Bu nedenle böyle dolgulardan sonra dişinizde bir kaç hafta hassasiyet olması çok doğaldır. Bu hassasiyetin geçmemesi ve hatta zamanla artması dişinizin sinirlerinin alınmasını gerektirebilir. Derin ve büyük olamyan çürüklerin doldurulmasından sonra hastalar çoğunlukla dolgudan sonra hiç bir hassasiyet hissetmezler.

Dolgu maddesinin tam sertleşmesi bir kaç gün olacağı için bu süre içinde dolgulu dişinizle çok sert gıdaları ezmeyiniz ve elden geldiğince tavsiyelerimize uyunuz.

Dolgunuzun yapılmasından sonraki şikayetlerinizi bize mutlaka bildirmelisiniz.

Yukarıda bahis edildiği gibi, her altı ayda bir yaptıracağınız kontrollerle dişlerinizi riske sokmadan, uzun seneler onları sağlıklı bir şekilde kullanmanız tamamen size bağlıdır.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!