Doğurganlıkta beslenmenin önemi
Doğurganlıkta beslenmenin önemi

Doğurganlıkta Beslenmenin Önemi

Günümüzde kadınların hamile kalma olasılığı giderek azalmaktadır. Çevresel koşullar, genetik yapı, hastalıklar, kullandığınız ilaçlar ve beslenme şekli doğurganlığı etkileyen en önemli unsurlardır.

Doğurganlığı etkileyen başlıca unsurlar şunlardır:

Tahıllar

Glisemik indeksi yüksek (kan şekerini hızlı yükselten ) basit karbonhidratlı besinlerden (beyaz pirinç, beyaz ekmek, patates vs..) kaçınılmalıdır. Karbonhidrat kaynağı olarak yumurtanın verimliliğini arttıracak olan tam tahıllı yiyecekler, kurubaklagiller gibi glisemik indeksi düşük kompleks karbonhidratlı besinler tüketilmelidir.

Taze sebze ve meyve

Taze sebze ve meyvelerin antioksidan içeriği oldukça yüksektir. Bu nedenle de doğurganlığı arttırıcı özellikleri vardır.

Folik asit

Bgrubu vitaminlerindendir. Bebekte anomali riskini azaltmaktadır. Besinlerden et, yumurta, yeşil yapraklı sebzelerde, kurubaklagillerde, tahıllarda bulunmaktadır. Ayrıca takviye olarak alınması da gerekmektedir.

Çinko

Yapılan araştırmalarda günde en az 15 mg Çinko alımı, erkeklerde sperm ve testosteronu, kadınlarda ise ovulasyonu ve doğurganlığı arttırabildiği görülmüştür. En iyi kaynakları , deniz ürünleri (istiridye, karides ,yengeç..), et, süt, yumurtadır ve kurubaklagillerdir .

Demir

Demir içeriği yüksek olan besinler doğurganlığı arttırmaktadır. Bazı çalışmalar düşük demir rezervlerine sahip kadınların gebe kalma olasılığının daha düşük olduğunu göstermektedir. Et, deniz ürünleri, yumurta, incir, üzüm ve koyu yeşil yapraklı sebzeler demir açısından zengindir.

Omega 3 (n-3)

Omega 3 yağ asitleri üreme organlarındaki kan akışını arttırarark , üreme hormonlarını düzenleyerek ve stresi en aza indirerek doğurganlığı arttırabilmektedir. Deeniz ürünlerinden somon, sardalya ve ringa balığı gibi yağlı balık larda bulunmaktadır. Haftada 2- 3 defa tüketilmesi önerilmektedir. Omega 3 yağ asitleri aynı zamanda keten tohumu, ceviz ve omega 3' le zenginleştirilmiş yumurtalarda bulunmaktadır. Yetersizliğinde doktor tavsiyesiyle besin takviyesi olarak da alınabilir.

Avakado

B6 vitamininden zengindir. Dolayısıyla serotonin salgılanmasını uyarır. Ayrıca E vitamininden zengindir. Erkeklerde testesteron salınımını arttırır.

Kaçınılması gerekenler :

- Yüksek miktarda civa alımı bebeğin sinir sistemi üzerinde olumsuz etki oluşturmaktadır. Bu nedenle civa içeriği yüksek olan balıkların (kılıç balığı, uskumru, kiremit balığı, orkinos, köpek balığı) ve kabuklu deniz ürünlerinin tüketimine dikkat edilmelidir.

- Trans yağ asitleri içeren işlenmiş ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır.

- Asitli içecekler ve alkolden ve sigaradan uzak durulmalıdır.

- Kahve ve kafein içeren içeceklerin tüketimini sınırlandırılmalıdır. Günde ortalama 2 fincandan fazla tüketilmemelidir.

- Hormonal dengesizlere yol açan sıkını, üzüntü ve stresten uzak durulmalıdır.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!