Diş eti hastalığı hakkında bilinmeyenler

Diş eti hastalığı hakkında bilinmeyenler

Sağlık bir bütündür, her organın tek tek sağlıklı olması bütünü sağlar. Ağız ve diş sağlığı bu bütünün önemli bir parçasıdır.Sağlıklı diş etinin çeşitli etkenler nedeniyle kanamalı, şiş ve iltihaplı hale gelmesi dişeti hastalığın oluştuğunu gösterir.

Basit dişeti hastalığı(gingivitis) her diş hekiminin tedavi edebileceği ve ağız bakımının iyi yapılması ile iyileşen bir hastalıktır. Tedavi edilmeyen gingitis ilerleyerek dişi saran çene kemiğinin iltihaplanmasına neden olur. Diş eti ile diş arasında 'CEP' denilen boşluklar oluşur. Bu ceplerin içine sürekli biriken bakteriler ve toksinleri, yiyecek artıkları ile birleşerek, enfeksiyonun kemiğe geçerek erimesine neden olur.

Periodontal hastalık genel sağlık üzerinde de çok etkilidir.Bakterilerin toksinleri kan dolaşımı ile bütün organları etkiler.

Özellikle:
• Kalp damar hastalıkları
• Diabet
• Ateroskleroz
• Beyin hastalıkları
• Düşük doğum ağırlığı ve erken doğum gibi sıkıntılara sebep olduğu kanıtlanmıştır.

DİŞETİ HASTALIĞINI KİM TEDAVİ EDER?

Basit dişeti iltihabı her diş hekimi tarafından tedavi edilir. Sonrasında ağız bakımının daha iyi yapılması ile hastalık iyileşir. Ancak ilerlemiş ve kemik kaybı meydana gelmiş vakaların dişeti hastalıkları uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekir.(periodontolog)

Dişeti Hastalığının Nedenleri:
• Diş fırçalamanın yetersiz yapılması
• Sigara kullanımı
• Hamilelik ve ergenlik(hormonal denge değiştiği ve dokular çok daha hassas hale geldiği için)
• Genetik:Bazı diş eti hastalığı genetik geçiş gösterir.
• Stres :Bağışıklık sistemi stres nedeniyle sıkıntılar olabilir ve hastalık daha kolay oluşur.
• Bazı sistemik hastalıklar için kullanılan ilaçlar
• Diş sıkma ve gıcırdatma
• Şeker hastalığı : Özellikle kontrol altına alınmamış diabet diş eti ve çene kemiğine zarar verir.
• Yanlış ve yetersiz beslenme. Sürekli yapılan diyetler ya da asitli ve şekerli gıdaların fazla tüketilmesi diş ve dişetlerine hastalık için zemin hazırlar.

TEDAVİ PLANI
Hasta diş eti kanamasını çok ciddiye almalıdır. Yeni başlayan basit dişeti iltihabı sadece diş taşı temizliği ve ağız hijyeninin düzenlenmesi ile iyileşir. İlerlemiş vakalarda öncelikle diş eti iltihabı tedavi edilir ve sonrasında diğer tedaviler(implant, dolgu, protez) yapılır. Tedavinin ertelenmesi hem diş kaybına neden olmakta hem de tüm vücuda iltihap yayılmasına sebep olmaktadır.İlerlemiş dişeti tedavisi lokal aneztezi ile ağız içi uyuşturularak muayenehanede yapılan cerrahi tedavilerdir. Hasta işle sırasında ağrı ya da sonrasında sıkıntı yaşamaz. Çoğu zaman antibiyotik verilmesi gerekebilir.

Bu makale 20 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Dt. Sibel Öznur  Örsal

Dr. Dt. Sibel Öznur ÖRSAL, 1966 yılında doğmuştur. Lise eğitimini Ankara Atatürk Lisesi'nde bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde lisans eğitimine başlamıştır. 1990 yılında üniversiteden mezun olmuş ve Diş Hekimi unvanı almıştır. Hemen ardından Hacettepe Üniversitesi Periodontoloji Anabilim Dalı'nda Araştırma Görevlisi olarak girmiş ve 1995 yılında Periodontoloji Uzmanı olmuştur. Dr. Dt. Sibel Öznur ÖRSAL'ın eğitimine devam ederken ve eğitimi sonrasında pek çok bilimsel çalışması olmuştur. 12 yıl boyunca Dentamed Diş Tedavi Polikliniği'nde görev yapmasının ardından 2007 yılı itibariyle Nişantaşı Doktorlar Merkezi'ndeki özel muayenehanesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Yerli ve yabancı kongrelerde katılımcı ve konuşmacı bulunan Dr. Dt. Sibel Öznur ÖRSAL, Türk Periodontoloji Derneği ve IAP üyesidir. Mu ...

Etiketler
Diş eti kanamasını ciddiye alın
Dr. Dt. Sibel Öznur  Örsal
Dr. Dt. Sibel Öznur Örsal
İstanbul - Diş Hekimi
Facebook Twitter Instagram Youtube