Her insan kendini bazı günler ya da saatlerde mutsuz, keyifsiz hissedebilir. Kendimizi her mutsuz hissettiğimizde depresyona girdiğimiz anlamı ortaya çıkmaz. Eğer depresif şikayetlerimiz bizim sosyal ve mesleki yaşamımızı etkilemeye başladıysa mutlaka profesyonel detsek almamızda fayda vardır.

Depresyon tanısı için kime başvurmalıyım ?

Depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız bu durumun depresyon mu yoksa geçici bir durum mu ? olduğunu öğrenmek için bir psikiyatriste başvurmanız gerekmektedir. Bazı kişiler psikiyatrist ve psikologu karıştırıp tanı ve tedavi amacıyla psikologa başvururlar. Tanı koyma yetkisinin ve tedavinin nasıl olacağına dair yönlendirmeyi yapacak yetkili kişi psikiyatristtir. Psikiyatrist kendisine başvuran kişiyle ayrıntılı psikiyatrik muayene sonrasında gerekli görürse bir takım kan tahlilleri, beyin görüntüleme tetkikleri isteyebilir. Psikiyatrist, kişinin varsa diğer tıbbi hastalıklarını sorgulamalı, kullandığı ilaçları gözden geçirmeli, depresyona neden olabilecek psikolojik etmenler dışındaki diğer fiziksel etmenleri ortaya çıkarmaya çalışır. Çünkü depresyona neden olan şey fiziksel başka bir tıbbi hastalık ise örneğin guatr, beyin enfeksiyonları, diyabet, parkinson, demans vb bir hastalık ise alttaki hastalığı da tedavi etmeden sadece depresif bulguları geçirmeye çalışmak fayda sağlamayacaktır.

Psikiyatrist değerlendirme sonrasında depresif şikayetlerin eğer fiziksel bir hastalığa bağlı olduğunu düşünmüyorsa ilaç tedavisi ve/veya psikoterapi yöntemlerini önerebilir. Bazı durumlarda özellikle depresyon giren kişide genetik yüklülük varsa, ağır depresyon varsa, melankolik depresyonsa, intihar düşünceleri mevcutsa, hastalıkla ilgili içgörü azalmışsa, psikotik belirtiler mevcutsa mutlaka ilaç tedavisinin başlanması gerekir. Hafif depresyon vakalarında psikoterapi ve/veya ilaç tedavisi, orta depresyon vakalarında ilaç+psikoterapi başlanması daha faydalı olacaktır. Eğer psikoterapi uygun görülürse psikoterapi sürecini ya psikiyatistle birlikte çalışan psikoterapistten ya da psikiyatristin kendisinde almanız hastalığınızın seyrini daha olumlu etkileyecektir. Tüm tedavi aşamalarının psikiyatristin kontrolünde sağlanması gerekmektedir.

Bu anlamada ağır ve orta şiddetli depresyonu sadece psikoterapi ile tedavi etmeye çalışmak hatalı bir davranış olacaktır.


İstanbul Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!