Depresyon, depresyon tedavisi

Depresyon, depresyon tedavisi

DEPRESYONDA MISINIZ?


l        Geçmişle ilgili pişmanlık ve gelecekle ilgili umutsuzluk duygularınız arttıysa,
l        Kendinizi değersiz ve işe yaramaz hissediyorsanız,
l        Güçsüz ve isteksizseniz,
l        Sabah saatlerinde artan bunaltı ve hiç birşey yapmadan yatakta kalma isteğiniz vara,
l        Uyku süreniz arttıysa ya da azaldıysa,
l        İştahınız bozuksa,
l        Süreğen kabızlık ya da ishaliniz varsa,
l        Hayat size anlamsız geliyor ve intihar düşünceleri aklınızdan geçiyorsa,
l        Eskiden zevk aldığınız şeyler artık zevk vermiyorsa,
l        Cinsel isteğiniz azaldıysa,
ve bu belirtiler iki haftadan fazla bir süredir devam ediyorsa depresyonda olabilirsiniz ve bir psikoloğa başvurmanız gerekir.

DEPRESYONUN NEDENLERİ

Depresyon genellikle depresyona girmeye meyilli kişilik yapısındaki bireylerin yaşamlarının bir döneminde geçirdikleri kritik olaylar ile kendini gösterir. Sevilen bir yakının kaybedilmesi, iş hayatıyla ilgili olumsuzluklar, iflas, alkolik bir eş, şiddetli geçimsizlik, kendine güven eksikliği, ailenin yetiştirme tarzı, geçmişte yaşanan travmatik bir olay, başarısızlıklar, terk edilme gibi bir çok psikolojik faktör depresyona yol açabilir.

TEDAVİ

Psikolojik tedavilerde en önemli konu psikolojik sorunlara neden olan psiko-sosyal faktörlerin tespiti ve ortadan kaldırılmasıdır. Bu nedenle psikolojik sorunları hemen çözecek ne bir sihirli değnek ne de ilaç vardır.

Depresyon tedavisinde etkili çözümlerden biri “bilişsel davranışçı terapi” yöntemidir. Bu yöntemde kişinin yaşadığı kritik yaşam olayları ve yaşama yönelik olumsuz ve otamatik düşünceleri tanınmaya, sorgulanmaya ve değiştirilmeye çalışılır. Bunun için çeşitli ev ödevleri verilerek her seansta bunlar tartışılır.

Özellikle şiddetli ve intihar riski yüksek vakalarda ilaç tedavisi gerekirken kronik vakalarda ve depresyonun tekrarlamasını engellemede bilişsel davranışçı terapinin üstünlüğü çeşitli çalışmalarda tespit edilmiştir.

Tedavide genel kanaat farmokoterapi ve bilişsel davranışçı terapinin birlikte uygulanmasının başarılı sonuçlar vereceği yönündedir.

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

2001 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Kariyer Psikolojik Danışmanlığı, Klinik Psikoloji ve Bağımlılık Psikolojisi alanlarında 3 adet master eğitimi tamamladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yönetmeliğine uygun 450 saatlik teorik ve uygulamalı Aile danışmanlığı sertifika eğitimini tamamlayarak Aile Danışmanı ünvanını aldı. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı birçok Sertifikalı ve Psikolojinin Tıbbi uygulamlarında görev alma yetki belgesine sahiptir. Anadolu Psikologlar Derneği'nin Kurcu ve mevcut Genel Başkanıdır. İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde Sertifikalı Psikolojik test eğitimleri vermektedir. Ulusal ve Uluslararası birçok hakemli dergi ve kitapta yayınlanmış makaleleri ve 1 kitabı bulunmaktadır.Kamu ve üniversite hastanelerin psikiyatri klinikleri ile özel sektörde yetişkin, çocuk ve evlilik sorunla ...

Etiketler
Psikoterapi
Uzm. Psk. İlhan Bozkurt
Uzm. Psk. İlhan Bozkurt
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube