Çocuklarda alt ıslatma tedavisinde ilk adım: motivasyon!

Çocuklarda alt ıslatma tedavisinde ilk adım: motivasyon!

Bir çocuğun 5-6 yaşını geçmiş olmasına rağmen gece veya gündüz altını ıslatmaya devam etmesine tıp dilinde ‘enürezis’ denir. Çocukluk çağında alt ıslatma genetik, uyanma bozukluğu, idrar yolları veya böbreklerde bazı anatomik bozukluklar, enfeksiyonlar zaman zaman da psikolojik ( tuvalet eğitiminin erken başlaması, ebeveynin yanlış tutumları veya travmalar ) nedenlerle görülebilir.

Alt ıslatma 5 yaşından sonra da devam etmesi durumunda ebeveynlerin altta yatan faktörler açısından bir uzmana başvurmalarında fayda vardır. Alt ıslatma tedavisinde ilk ve en önemli adım çocuğun tedaviye motive edilmesini sağlamaktır. Bunun için ailenin anlayışlı olması, çocuğa problemin çözüleceğine dair güveni vermesi ve çocuktaki suçluluk duygusunu gidermesi gereklidir. Günümüzde alt ıslatma tedavisinde eğer altta yatan organik bir neden yoksa genellikle davranış değiştirme ve daha az sıklıkla ilaç tedavisi uygulanır.

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen

Uzm. Dr. Tuğçe TÜLÜMEN, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1994 yılında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2000 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasına ise, 2005 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başlamış ve 2011 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olmuştur.

Mecburi hizmetini Konya Akşehir Devlet Hastanesi'nde tamamlayan Uzm. Dr. Tuğçe TÜLÜMEN, Özel Medline Antalya Hastanesi'nde ve Özel Lara Anadolu Hastanesi'nde, görev yapmış mesleki çalışmalarına ise, Antalya Medical Park Hastanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Alt ıslatma
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen
Uzm. Dr. Tuğçe Tülümen
Antalya - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube