Ayak ağrısı yapan nedenlerin başında ayak bilek incinmeleri gelir. Ayak bilek burkulması hayatımızın bir döneminde hemen hepimizin yaşadığı sorunlardan biridir. Ayak bilek burkulması yaşadığımızda nelere dikkat etmeliyiz?

Ayak bilek burkulmaları

*Öncelikle burkulmanın yönü önemlidir. Ayak bileğinin içe doğru dönmesi en sık görülen burkulma tipidir. Dış yan bağlar zedelenir ya da yırtılır.

*Ayak bileğinin dışa doğru dönmesi sonucu oluşan burkulmalarda ayak kemiklerinde kırık riski arttığı için bu tip incinmelerde ortopedi görüşü gerekir. Bu tip burkulmalar tüm burkulmaların %5 ini oluşturur.

*Ayak bileği burkulduğunda ayakta şişlik, ödem, ısı artışı ve ağrı olur.

*Peki ayak bileğimiz burkulduğunda ne yapmalıyız? Öncelikle buz uygulaması yapmak gerekir. Buz, şişlik ve ağrının azaltılmasında etkilidir. Üzerine basılmamalı, bacak yukarda olacak şekilde istirahat edilmelidir. Ayak – ayak bileği bandajı uygulanmalıdır.

*Ne zaman üstüne basabiliriz? Yere basmakla ağrı iyice azaldığı zaman rahat yürüyebiliriz.

*Bir kere burkulan ayağın tekrar tekrar burkulma riski ciddi oranda artmaktadır.

*Burkulmanın tekrarlamasını önlemek için ayak – ayak bileği egzersizleri mutlaka yapılmalıdır.

Ayak başparmağının kemik büyümesi ( hallux valgus )

Ayak başparmağı kemiğinin büyümesi, başparmağın diğer parmakların üzerine doğru eğrilmesine neden olan ağrılı bir rahatsızlıktır. Oluşmasında genetik faktörler ve dar ayakkabı giymek gibi çevresel faktörler rol oynar.

Ne yapmak gerekir? Tedavisinde başparmağın eğilmesini önlemek için, başparmak ile yanındaki parmak arasına silikon makara ve gece ateli konur. Dar ayakkabı giyilmemelidir. Ağrıyı azaltmak için, fizik tedavi, başparmak eklemine iğne tedavileri, kineziobantlama uygulanabilmektedir. İlerlemiş ve çok ağrılı durumlarda ameliyat gerekebilir.

Uzm Dr Ahmet SÜMEN

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon


İstanbul Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!