Ataçlama yöntemi
Ataçlama yöntemi

Son yıllarda estetik cerrahi de teknolojisi giderek yenilenen bir yöntemdir. Askılama yöntemi olarak ilk önce isimlendirildi. Fakat bu yöntemin sonuçlarının kısa süreli olduğu görülerek devam edemedigimiz bir yöntem oldu.

Artık askılama yönteminin 3. jenerasyonu geliştirildi. Genel olarak bu yönteme ilk başlayan kişiler olarak ataçlama yöntemi adını verdik. Eskiden askılama yöntemi ile sonuçlar 6 ay – 1 yıl kadar sürerken, ataçlama yöntemiyle bu süre 4-5 yıla çıkarıldı.

KULLANIM ALANLARI
Yüz ve vücuttaki tüm sarkma ve düşüklüklerde kullanılabilmektedir. En büyük avantajı, ataçlama materyallerinin kesmeden ve dikiş atmadan özel bir aletle ataç ipinin, cilt altına yerleştirilmesi büyük bir avantajdır. Kesi yapılmadığı için iyileşim dönemi çok kısa olmaktadır. Uygulanan bölgedeki şişlik, kızarıklık, morluk minimaldir. Bazı bölgelerde saç bölgesi, kulak arkası yada vücudun kapalı bölgeleri olduğu için dinlenme donemi gerektirmemektedir.

Özelikle şakak, alın germe, kalça kaldırma , çene büyültme işlemlerine ilk başlayan olmaktan ayrıca keyif alıyorum. Özellikle genç ve sorunun yeni başladığı kişilerde yuz guldurucu sonuçlar alıniyor. Islemin lokal anesteziyle yapılmasi avantajlardan biridir.

YUZ ATACLAMA
Yüzde zamanla ailesel veya ani kilo alıp verme sonrasında sarmalarla karşılaşılır. Şakak, alın, kaş, elmacık kemiği bölgesi, ağız çevresi, çene altı ve boyun alt kısmındaki sarkmalara uygulayabiliyoruz. Uygulamada genelde 4-5 yıl içinde kendiliğinden vücuttan eriyerek yok olan ve vücuda zararı olmayan materyaller kullanıyoruz. Destek için 4-5 yıl sonrada sarkma hızını yavaşlatması amaçlı kalıcı birkaç ataçla destekliyorum. Bu kalici malzemede, by-pass operasyonunda damar dikmek ve fıtıkları onarmak için kullanilan vücudun kabul ettiği bir materyaldir.

KAS KALDIRMA
Son donemlerde kas kaldirmada cogunlukla kullandigim bir tekniktir; Eskiden sac icinden kesi yapmak zorunda kaliyorduk. Saci biraz seyrek kisilerde bu alan daha sonra dikkat cekiyordu; Ataclama yonteminde sadece kucuk deliklerden bu islem gerceklestirildigi icin sacsiz aaln riskide olmamaktadir; Kas kaldirmada 2-3 gun cok dikkat cekmeyen ince bantlar koyuyoruz.

Sakak, alın germe ve çene büyütme işleminde aynı gün normal hayatınıza dönebilirsiniz.

BOYUN GERME
Cene kemiginin belirginligi gozukmuyor veya zamanla kayboluyorsa kisi daha yasli ve yorgun gozukmektedir. Cene altiondan gecirdigimiz atacla cene hatti daha belirgi olmakta ve daha genc, dingin bir goruntu olusmaktadir. Yüzün orta bölümü ve boyun bölgesinde 3-4 günlük şişlik ve kızarıklığın geçmesi için iyleşim dönemi vardır.

BURUN ESTETİĞİ
Son yıllarda sıklıkla uyguladığım bir yöntemdir. Özellikle burun üstü kemeri çok olmayan, burun uçu düşük ve kalın, burun kanatları geniş kişilerde, lokal anestezi altında 15-20 dk. da uygulanıyor.Burun üstü 2-3 gün bantlaniyor. Kemik ve kikirdak yapida calisilmadigi icin iyilesim donemi cok kisa oluyor; Uygun kişilerde kalıcı çözümdür. Burnunda şekil değişikliği çok istemeyen kişilerde uyguluyorum.

KALÇA KALDIRMA
Ulkemizde kalca genisligi ve dusuklugu siklikla karsilastigimiz bir sikayettir.

Bu yöntem kalçasında yapısal veya zamanla düşme ve yana doğru genişleme olanlarda uygulanıyor. Bu yöntemle büyük bir kesi veya iz olmadan, kalçada hem kaldırma hem de genişlik toplanarak dolğunluk kazandırılmaktadır. işlem 30 dk. sürüyor. 2-3 günlük dinlenme yeterlidir. Eski yöntemlerde olduğu gibi kalça üzerine oturmama gibi bir zorunluluk yoktur. Bu yöntemde sadece 4-5 yıl içinde kendiliğinden eriyen bir mataryel cilt altına yerleştirilmektedir.

Guzelliklerle dolu gunler diliyorum.


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!