Anal fistül tedavisi

Anal fistül; (Perianal Fistül olarak da bilinmektedir.) bağırsağın son kısmı ile anüs çevresindeki deri arasında gelişen küçük tünel şeklindeki anormal yapılardır. Genellikle anüs yakınındaki bir enfeksiyonun sonucu olarak gelişen apse nedeniyle ortaya çıkar. Apse boşaldığında geriye küçük bir kanal kalabilir. Anal fistül, rahatsızlık hissi ve cilt tahrişi gibi hoş olmayan belirtilere neden olabilir ve genellikle kendi başına iyileşmez. Çoğu durumda cerrahi yolla kapatılması gerekir. Anal fistülün en önemli nedeni gibi anüs çevresinde gelişen apselerdir. Anal apseli her iki ila dört kişiden birinde fistül geliştiği tahmin edilmektedir.

Anal fistül tedavisi

Anal fistüllerin kapanma şansları genellikle olmadığı için tek tedavi şansları cerrahidir.

Perianal fistüllerin tedavisinde ana  amaç:

1. İltihabı ve fistül traktını ortadan kaldırmak

2. Fistülün tekrarlamasını önlemek

3. Ameliyat sonrası gaz ve gaita kontrolünde bozulmaya neden olmamak

4. En kısa sürede iyileşmeyi sağlamak

Perianal fistüllerde uygulanabilen teknikler:

1. Fistülotomi ve fistülektomi tekniği: Fistül iç ve dış ağızları bulunarak fistül traktının (yolunun)  açılıp içerisindeki iltihaplı dokunun temizlenmesi veya bu yolun tamamen çıkarılması esasına dayanır. Nüks oranı %2-10 civarındadır. Sfinkteri içine alan fistüllerde uygun bir yöntem değildir. Geçici ya da kalıcı gaz ve büyük abdest kaçırma riski %2 civarındadır. Ancak sfinkteri içine alan fistüllerde uygulanırsa bu risk %20’lere çıkabilir.Kalıcı olması durumunda sfinkteroplasti denilen onarım işlemi uygulanmalıdır.

2. Seton Uygulaması: Sfinkterlerden birini veya birkaçını içine alan fistüllerde uygulanan bir tekniktir. İç ve dış fistül ağızları bulunarak kas ortaya konduktan sonra kas bir ip veya lastik ile bağlanarak o şekilde iyileşmesi beklenir. Başarı oranı %80-100, tekrarlama riski %2-30 civarındadır. Gaz ve büyük abdest kaçırma riski %5-10 arasındadır.

3. Kaydırma Teknikler: Fistüle yakın bölgedeki mukoza (kalın barsağın çini örten tabaka) veya derinin kaydırılarak fistül traktının kapatılması işlemidir. Gaz veya büyük abdest tutamama riski %20, tekrarlama olasılığı %20 civarındadır.

4. Doku Tıkaçları: Fistül traktı özel bir doku ile doldurularak tıkanır. En çok insan dokularına en iyi uyum sağlayan domuzlardan elde edilen materyallerdir. Başarı oranı %30-50’dir.

5. Lazer Tekniği: Fistül kanalının içine lazer uygulanır. Başarı oranı % 50-60 arasındadır. Tekrarlayan işlemlerle başarı şansı daha da arttırılabilir.

Litaratürde sfinkter hasarı oranları ortalama %10 civarlarında verilse de bu operasyonlar şayet komplike fistüller ise bu konuda daha deneyimli olan proktolojik cerrahların başarı şansı daha yüksek ve komplikasyon oranları daha düşük bulunmuştur. Bu konudan çekinip fistülle yaşamayı tercih eden hastalarda tekrarlayan abselerin yanı sıra uzun dönemde çok düşük oranlarda da olsa malignite (kanser) riskleri vardır. Bu yüzden perianal fistülü olan hastaların hastalığını daha komplike hale getirmeden bu konuda deneyimli cerrahlara muayene ettirmesi ve hangi tekniğin onarıma uygun olacağına cerrahı ile karar vermesi en uygun olanıdır.

DR. EYÜP MURAT YILMAZ

Bu makale 20 Kasım 2023 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. Eyüp Murat Yılmaz

1980 yılında İzmir’de doğdu. 2004 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Aynı kurumda Genel Cerrahi Uzmanlık eğitimini 2012 yılında tamamladıktan sonra kolon, rektum ve anüs hastalıkları yanı sıra kasık ve karın duvarı fıtıkları alanında çalışmalarını sürdürüp böbrek nakli organ nakli ünitesini kurdu ve bölgede birçok hastaya böbrek nakli yaptı. Akademik ve çalışma hayatına devam ettiği ADÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında 2014 yılında Yardımcı Doçent, 2018 yılında Doçent oldu. 2021 yılından itibaren muayenehanesinde hizmet vermektedir. 2013 yılında Türk Cerrahi Derneği tarafından yapılan yeterlilik sınavında başarılı olarak “Türk Cerrahi Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazandı. 2021 yılında Türk Kolon ve Rektum Derneği tarafından kolorektal cerrahlara verilen “Türk Kolon ve Rektum Yeterlilik” belgesi ...

Etiketler
Anal fistül
Doç. Dr. Eyüp Murat Yılmaz
Doç. Dr. Eyüp Murat Yılmaz
Aydın - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube