Anal fissür botoks
Anal fissür botoks

Anal fissürün akut ( yeni) ve kronik (müzmin) olmak üzere 2 tipi vardır. Yeni başlayan anal fissür (makat çatlağı) de krem tarzı ilaçlar kullanılır ve kabızlık önlenirse hastalık % 30-40 ihtimalle düzelir. Kronik vakalarda ise botoks veya ameliyat gerekir çünkü kremlerle düzelme ihtimali yok diyecek kadar azdır.

Çeşitli sorunların yaşanma ihtimali sebebiyle ameliyat ikinci tercih olmalıdır. Kolay uygulanan, yan etkisi olmayan Makat çatlağı botoks tedavisi ilk tercih olmalıdır.

Anal fissür botoks tedavisi 1 dakikada uyuşturucuya ihtiyaç duymadan kolaylıkla uygulanabilir ve uygun doz yapıldığında başarısı % 95 ler düzeyindedir. Botoks uygulandıktan sonra anal kaslar gevşer ve şikayetler hızla düzelmeye başlar, 2 – 4 haftanın sonunda hastaların % 95 inde tam düzelme elde edilir.

Botox tekrarlanması gerekir mi ? Sıkça akla gelen sorudur ama gerekli değildir. Hastalar yüzdeki kırıoşıklıklara sürekli uygulamak gereksinimiyle karıştırmaktadır oysa kırışıklık fizyolojik bir olgudur yaşlanan her insanda görülür, çatlak patolojik bir durumdur ve düzeldiğinde normal insanla aynı duruma gelinmiş olur yani tekrar botox ihtiyacı herhangi bir insanın fissür olma ihtimali kadardır.

Makat çatlağında botoks enjeksiyonu tercih sebepleri

Ameliyatta bir kas kesilirken botoxda makatta kalıcı hasar oluşturulmaz

Ameliyat sonrası kesilmeye bağlı makatta kalıcı şekil bozukluğu oluşurken botoxta makatın görünümü değişmez.

Ameliyat korkusu tedaviye engel olmaz

Ameliyat tedavisinden sonra görülebilen çok ciddi sorun gaz ve dışkı kaçışına sebep olmaz.

Narkoz riski yaşanmaz.

Çok pratiktir 1 dakikada uygulanır.

Hiçbir hazırlık (lavman, musil, traş, rektoskopi, kolonoskopi, tahlil vs) istenmez.

Kullanılan çok ince iğne sayesinde uygulama ağrı minimaldir.

Uygulamadan hemen sonra sosyal yaşama dönülür.

Kanama riski olmaz

İltihap ihtimali yoktur.

Anal fissürde botox uygulamasından en önemli sorun uygulamayı bilen doktor sayısı az olmasıdır ancak öğrenen doktor sayısı arttıkça giderek yaygınlaşmaktadır. Botox enjeksiyonunda önemli olan doğru kasa uygun dozda (100 üniteden az olmamalıdır) yapılmasıdır yani bu konudaki tecrübe çok önemlidir.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!