Akupunktur hastalıkları nasıl iyileştirir?

Akupunktur hastalıkları nasıl iyileştirir?

Akupunkturun etki mekanizmasını, felsefesini de anlamak açısından, doğu ve batı tıbbına göre 2 şekilde açıklamak daha uygun olur.

 Akupunkturun Etki Mekanizmasının Geleneksel Tıbba Göre Açıklaması

Akupunkturun geleneksel teorisinde vücutta ‘chi' denilen yaşam enerjisinin döngüsü yatar. Meridyen olarak adlandırılan kanallar üzerinden vücutta devamlı akış halinde olan ‘chi' enerjisi tüm vücut fonksiyonlarından sorumludur. Hastalık dediğimiz süreçler bu enerjinin dolaşım bozukluğu sonucunda oluşur. Akupunktur tedavisinde amaç bu enerji dengesizliğini düzeltmek ve iyileşme sağlamaktır.

Vücutta 12 adet standart ve 8 adet ekstra meridyen bulunur. Meridyenler üzerinde yaklaşık 400 adet akupunktur noktası yer alır. Bu noktalar her insanda anatomik olarak aynı yerde bulunurlar. Hastalığa ve şikayete göre noktalar seçilerek tedavi uygulanır. Amaç ‘chi' denilen yaşam enerjisinin düzgün dolaşmasını sağlayarak hastalığı iyileştirmek ve vücudu dengeye sokmaktır.

Akupunkturun Etki Mekanizmasının Modern Tıbba Göre Açıklaması

Akupunkturun etki mekanizmasının anlaşılabilmesi için yapılmış sayısız bilimsel araştırmalar vardır. Bu araştırmaların sonucunda ortaya çıkan bilgiler sonucunda akupunktur tedavisinin etki mekanizması 5 ana başlık altında toplanabilir:

1)      Ağrı Kesici Etki

Akupunktur beyinden opiod analjezikler denilen morfin benzeri maddeleri ve endorfin salgılatır. Bu maddelerin ağrı kesici etkisine henüz hiçbir ilaç ulaşamamıştır.

Akupunktur beyinden GABA denilen maddenin salgılanmasını uyarır. Bu madde kuvvetli bir kas gevşeticidir. Bel ve boyun fıtığı gibi durumlarda kas spazmı ağrıyı arttırır. Akupunktur kasları gevşeterek ağrıyı azaltır.

Akupunktur beyinden steroid denilen maddeyi salgılatır. Steroid hem antiinflamatuar etki gösterir hem de ödem denilen sıvı toplanmasını çözerek ağrı kesici etki yaratır. Dışarıdan ilaç olarak da alınabilen steroid içerikli maddelerin vücuda birçok yan etkisi vardır. Akupunktur tedavisinde kendi vücudumuzun ürettiği steroid dolaşıma verildiğinden bu yan etkiler gözlenmez.

Akupunktur beyinde ağrı duyusunu algılayan bölgelerdeki aktiviteyi baskılar.

2)      Homeostatik (vücut sistemlerini dengeleyici) Etki

Eritrosit denilen ve oksijen taşıyan kan hücrelerinde artış

Vücut kan yağlarında %30-60 azalma

Fosfolipit konsantrasyonunda %20-30 azalma

Damarlarda gevşeme ve kan basıncında azalma

Sempatik ve parasempatik sinir sisteminde regülasyon

Mide asit salgılanmasında azalma

Solunum parametrelerinde değişim

3)      Bağışıklık Sistemi Üzerine Etki

Enfeksiyon ile savaşan lökosit hücrelerinde ve elektroforezde gama globulin fraksiyonunda artış

Antikor yapımında artış

Plazmanın bakteri öldürücü gücünde artış

Histamin, seratonin gibi mediyatörlerde artış

T lenfositlerinde artış

Lökositlerde artış

4)      Sedatif (sakinleştirici etki)

Motor sinir hızlarında belirgin düşüş

Tedavi sırasında beynin alfa dalga dalgalarında değişiklik

5) Psikolojik Etki

Vücutta serotonin salgısını arttırarak antidepresan etki yaratılması

Beyinde dopamin ve beta endorfin ismi verilen maddelerin arttırılması ve sakinleştirici etki oluşumu

 

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Ahmet Ersin Atay

Dr. Ahmet Ersin ATAY, 1969 yılında Gaziantep’te doğmuştur. Lisans öncesi eğitimlerini Gaziantep’te bitirdikten sonra 1987 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimine başlamıştır. 1993 yılında eğitimini tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. 15 yıl boyunca devlette çalışmasının ardından kendi özel kliniğini açmıştır. 2007 yılından itibaren Medikal Estetik üzerine çeşitli Avrupa Ülkelerinde ve Rusya’da eğitimler almıştır. 2009-2010 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi'nde Akupunktur uzmanlığı eğitimlerini de tamamlamış olan Dr. Ahmet Ersin ATAY, şu anda Çorlu'da bulunan kendi özel kliniğimde hizmet vermektedir. Evli ve üç çocuk babası olan Dr. Ahmet Ersin ATAY, kitap okumaktan, mesleki araştırmalar yapmaktan, seyahat etmekten, insanların sağlık sorunlarına çözüm bulmaktan keyif almaktadır ve iyi derecede İngilizce ...

Dr. Ahmet Ersin Atay
Dr. Ahmet Ersin Atay
Tekirdağ - Medikal Estetik Tıp Doktoru
Facebook Twitter Instagram Youtube