Adet öncesi sendrom (premensruel sendrom)

Adet öncesi sendrom (premensruel sendrom)

Kadınlarda adet öncesi dönemde yaklaşık 10-15 gün boyunca duyulan karın şişliği, baş ağrıları, el ve ayaklarda şişme, göğüslerde gerginlik ve ağrı, sinirlilik gibi rahatsızlıkların hemen her adet döneminden önce hissedilmesine premenstruel sendrom denir. Rahatsızlıklar genelde aynı şekilde olur ve kanamanın başlaması ile değil sonlarına doğru geriler. Bir sonraki adet öncesi yine aynı şikayetler tekrar başlar. Premenstruel sendrom yaşla da ilgilidir. Her yaşta görülebilmesine rağmen genelde 35 yaş ve üzerinde görülür. Bu gün için bu sendromun kesin sebebi belirlenememiştir. Kadınlık hormonları, adet öncesi yükselen progesteron hormonu, tuz alımının artması, çevresel stres ve psikolojik problemler belki tek başlarına izah edemezler ancak hepsinin birleşimi sonucu premenstruel sendrom görülür.

Adet öncesi sendrom tanısı konması için hastanın yılın yarıdan fazlasındaki aylarda yani en az 7 ay hep adet öncesi dönemde benzer şikayetleri duymalıdır. Bu sendromun kesin nedeni belli olmadığı için kabul gören bir tedavisi de yoktur. Ancak çeşitli tedaviler hekimler tarafından önerilmektedir. Bu ilaç tedavileri ile birlikte hastanın tuz alımını sınırlaması, spor yapması, çeşitli uğraşlar hobiler yapması hastalığın bulgularını azaltacaktır. İlaç tedavisinde doğum kontrol hapları, antidepresan ilaçlar, bitkisel kökenli haplar, ağrı kesiciler, ödem çözücü ilaçlar hastaların ihtiyaçlarına göre hekimler tarafından verilmektedir. Son yıllarda reçeteli satılan bitkisel ilaçlar çok sık tavsiye edilmektedir.

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Cüneyt Genç

Op. Dr. Cüneyt GENÇ, 1969 yılında Ankara’da doğmuştur. Hacettepe Tıp Fakültesi’nde başlamış olduğu tıp eğitimini 1994 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını yine aynı fakültede yapmış ve 1998 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitimi sonrasında, 7 yıl Bayındır Hastanesi Ankara‘da ve 1 yıl Özel Mesa Hastanesi'nde (TOBB ETÜ Özel Hastanesi) çalıştıktan sonra 2008 yılında kendi özel muayenehanesini açmıştır. Günümüzde de muayenehanesinde hastalarına bakmakta olan Op. Dr. Cüneyt GENÇ, ameliyatlarını ve doğumları, tüm özel hastanelerle anlaşmalı olduğu için hastalarının istediği hastanelerde gerçekleştirmektedir.  Yirmi yılı aşan profesyonel meslek hayatı boyunca 500'ün üzerinde açık–kapalı, jinekolojik, rahim ve kist ameliyatı ve binlerce normal doğum ve sezaryen yapmıştır. Gebelik Takibi ...

Etiketler
Adet öncesi sendrom nedir
Op. Dr. Cüneyt Genç
Op. Dr. Cüneyt Genç
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube