GF
Soru Sahibi
2 Mayıs 2014 15:02

Oğlum çok inatçı

Merhaba Nilgün Hanım ; Oğlum 18 aylık motor gelişimi gayet güzel her şeyi çok iyi anlıyor,göz teması çok iyi fakat pek konuşmuyor.Genelde beden diliyle ve bizim elimizi tutup götürerek ifade ediyor istediğini.Biz dersek ''hadi oğlum anne,baba,dede..de ''gibi ancak öyle söylüyor.Bağımsızlığına çok düşkün bir çocuk.Örneğin dışarıda kolay kolay el tutmak istemez kendi yürür,parkta kaykaya kendi tırmanır arkadan desteklenmek ya da tutulmak asla istemez.Bazen bu durum çığırından çıkabiliyor.Parktan uzun süre oynasak bile çıkmak istemiyor.Uzun süre ağlıyor.Yerlere yatıyor dönüp parka kaçıyor.İkna edemiyorum.Eve geliyoruz o istemezse elini yıkayamıyoruz.Resmen savaşa dönüyor haraketler.Normal de hırçın bir çocuk değildir.İstediği olmadığında böyle yapıyor. Bugün dışarıdan geldik, aldığımız simidi elinden alıp elini yıkadım diye çok ağladı.Banyoda el yıkatmamak için yerlere yattı.Sonra da verdiğim parçayı da fırlatıp yere attı.Her şey onun istediği gibi olsun istiyor.Ne yapacağımı nasıl davranacağımı nasıl sınır koyacağımı bilemiyorum.Böyle olunca zevkle çıktığımız dışarı gezmeleri ,park eğlenceleri kabusa dönüyor.Normal mi bu davranışları.Ben ona nasıl davranmalıyım.Teşekkürler.İyi Çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)

Fazilet Hanım ,merhabalar Bu yaş döneminde anne babadan başka en az 4 kelimeyi kullanıyor olması gerekiyor.Bu süreçte tv ve telefon oyunlarından uzak tutmaya çalışın.24 ay civarında dil gelişimi hızlanır.Bu dönemde çok fazla inatlaşmamaya çalışın.Sadece sağlık ve güvenlikle ilgili konularda kararlı olun.Parktan çıkmadan önce mutlaka 5 dakikamız kaldı tamam mı annecim sonra gideceğiz diyerek öncesinde haber verin.Son 1 dkyı söyleyin.Zamanımız bitti şimdi gidiyoruz diyerek gidin.Eğer ağlayıp kendini yere atıp reddederse kucaklayarak götürebilirsiniz.İyi günler

13 Mayıs 2014 14:45