CC
Soru Sahibi
6 Ocak 2014 17:50

çocuk psikolojisi

İyi çalışmalar doktor hanım,benim bir sorum olacak.18 aylık bir oğlum var sorunumuz gittiğimiz ortamlardaki çocukları ısırıyor ve yüzlerini yoluyor ama bunu çocukları sevmek için yapıyor.Böyle sevildiğini düşünüyor sanırım.Bu duruma çok üzülüyorum,çok çaresizim ne yapacağımı bilemiyorum.Birde çok hırçın istediği olmadığında kendini yerden yere atıyor.Lütfen bana bir yol gösterin,bir psikolog görmelimi oğlumu ne yapmalıyız. Şimdiden teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)

Çilem Hanım merhabalar, 18-24 aylar arasında çocuklarda bu davranışlar sıklıkla görülebilir.O nedenle gittiğiniz yeni ortamlarda çocuğunuza yakın mesafede durarak ısırma ya da tırmalama ddavranışı olmadan önlem almalısınız.Hadi gel kardeşe merhaba diyelim,cici diye sevelim şeklinde söyleyebilirsiniz.Olumsuz davranışları yaptığında , hayır cici yapıyoruz şeklinde haırı vurgulayın...Sakinliğinizi koruyarak dikkatini başka yöne çekmeye çalışın.Hırçınlık esnasında eğer ağlamak istiyorsa bırakın ağlasın,daha sonrasında sizin yanınıza gelir.İstediklerini ağlayarak yaptırmasına fırsat verirseniz, o davranışı ödüllendirmiş olursunuz...Umarım yardımcı olmuşumdur.İyi Günler sevgiyle kalın...

9 Ocak 2014 10:46