KD
Soru Sahibi
22 Ağustos 2016 17:46

Üst çene darlığı

Merhaba doktor hanım. Ben 23 yaşındayım. Üst çenemde darlık var. Ayrıca konuşurken dilim dişlerimin arasına giriyor. Yani yutkunma sorunum var. Bunun yanında dişlerim de çapraşık. Tedavi için 2 doktorla görüştüm. Doktorlardan biri üst çeneme aparey takacağını ve çenemi bu şekilde açacağını söyledi. Diğer doktor ise dil önleyici takacağını bununla hem yutkunma sorununu hem de çene darlığını açacağını söyledi. Dil önleyici ile üst çeneyi açmak mümkün mü ? Yaşımdan dolayı çabuk karar vermem gerektiğini ilerki yaşlarda tedavinin daha zor olacağını söylediler. Benimse kafam çok karışık. Karar veremiyorum. Lütfen bana bi akıl verin. Sizce hangi doktoru tercih etmeliyim ? En kısa zamanda yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Berna Dinçer Kırbıyık
Diş Hekimi , Ortodonti (Çene-Diş Bozuklukları)

Merhaba, üst çenenizdeki problemin sebebi dilin araya girmesi ise, dil önleyici ile tedaviye başlayabilirsiniz ama dil önleyici tek başına çene genişletmesi yapmaz. Yaşınızın 23 olduğunu görüyorum. Genellikle bozukluk miktarına göre bu yaşlarda cerrahi tedavi bile düşünülebilir. Geçmiş olsun.

19 Eylül 2016 16:31