9 Kasım 2012 15:57

ŞEKER İLACI VE CİPRALEX

DEĞERLİ HOCAM MERHABALAR. ŞEKER TOLERANS BOZUKLUĞUNDAN DOLAYI GLUCOPHAGE İLACINDAN GÜNDE 1 TANE İÇMEKTEYİM. DOKTORUM KİLO VERMEMİ SÖYLEDİ. VE BUGÜN DE PSİKİYATRİK SORUNLARIMDAN DOLAYI DOKTOR CİPRALEX 10MG VERDİ ONU İÇMEYE BAŞLADIM. BU İLACIN ŞEKER İLACIYLA İÇİLMESİNDE BİR SIKINTI VARMI. CİPRALEX İN PROPEKSTÜSÜNDE ŞEKER DÜŞÜRÜCÜ İLAÇLA BERABER ALINIRKEN ŞEKER İLACI DOZ AYARLAMASI YAPILMALIDIR DİYOR. CİPRALEX İÇTİĞİM ZAMAN ŞEKER İLACININ ETKİSİMİ AZALIYOR. BU KONU HAKKINDA BENİ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM. BİRDEİLERLEYEN ZAMANLARDA KİLO VERİNCE GLUCOPHAGE İLACINI BIRAKMA ŞANSIM VARMI YOIKSA ÖMÜR BOYU BU İİLACIMI KULLANACAĞIM. AÇLIK KAN ŞEKERİM 114 TOKLUK KAN ŞEKERİ 141 H1AB1C 5.3

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ülkü Görmez
Dahiliye - İç Hastalıkları

Değerli Hastam, Açlık ve tokluk kan şekeri düzeyiniz oldukça yüksek ancak HbA1C düzeyiniz sanırım HPCL yöntemi ile ölçümlenmediği için bunu desteklemiyor ve hatalı ölçülmüş. Evet Glukoz tolerans bozukluğunuz var ve şeker hastası olma sınırına kadar gelmişsiniz. Cipralex ilacınızı aynı anda almıyor ve beslenmenize ara öğünleri,nize dikkat ediyor iseniz glukopğhage ile etkileşmez. Doz ayarlaması da gerekmez. Ancak sizin kendinize çok ama çok dikkat etme vaktiniz gelmiş. D vitamininizi açlı ve tokluk insülin düzeylerinizi de ölçtürün. Ara öğünlerinizde bol yoğurt tüketin . Egzersizi hiç ihmal etmeyin o zaman şeker hastası olmaz ve ömür boyu da hem kilo verir hem de bu ilacı içmek zorunda kalmayabilirsiniz.

9 Kasım 2012 16:55