Kulak estetiği ameliyatı gerektiren doğumsal ya da edinsel birçok şekil bozukluklarına rastlanabilir. Toplumda en sık kulakların çok belirgin olduğu kepçe kulak deformitesine rastlamaktayız. Kepçe kulak kulağın kafa ile yaptığı açının olması gerekenden daha belirgin olmasıdır.

Kimlere kepçe kulak estetiği yapılabilir?

Kepçe kulak yani kulakların olması gerekenden büyük ve kafa ile olan açının armış olması her yaştan insanı rahatsız edebilen bir durumdur. Kulaklar erişkin boyutuna 6 yaşında kavuşmuş olur. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatının diğer estetiklerden farklı olarak tercihen ilkokul öncesi yapılması önerilir. Böylece okul arkadaşlarının eleştirilerine maruz kalmadan bu problem çözülmüş olur. Ancak çoğunlukla bu iş yetişkin çağlara veya bazen de ergenlik civarı yada sonrasına kalmaktadır.

Kulak estetiği ameliyatı nasıl gerçekleştirilir?

Küçük yaşlarda kulak estetiği genel anestezi altında yapılır. Erişkin yaşlarda ise sakinleştirici ilaçlar kullanılarak lokal anestezi altında yapılabilir. Ameliyat yaklaşık olarak 2 saat sürer.

Kulak estetiği ameliyatı kulak kepçesi arkasından bir deri parçasının çıkartılması ile başlar. Kıkırdak törpülenerek uygun bölgelerden kıvrılacak kıvama getirilir. Kulak tabanı ile kafa kemik zarı arasına kalıcı dikişler atılarak kulak ile kafa arasındaki açı daraltılır. Kulak sayvanına daha önceden planlanan bölgelere kalıcı dikişler konularak şekil verilir. Her iki kulağı saran ve 5 gün kalacak olan bir pansuman yapılır. Lokal anestezi altında ameliyat olan hastalar aynı gün evlerine gidebilirler.5. gün yapılan kontrolde saç bandı altına gizlenebilen küçük bir pansuman yapılır. Elastik saç bandının 1-1,5 ay takılması önerilir.

Ameliyat sonrası görülebilecek sorunlar nelerdir?

Her ameliyattan sonra görülebilen kanama sonucu kulak içinde kan toplanması (hematom) Kulak estetiği ameliyatı sonrası da olabilir..

Birçok hastanın zaten ameliyattan önce bir miktar asimetrisi vardır. Kulakların ikisi de aynı anda görülerek ameliyat edilemediğinden simetriyi tam olarak sağlamak oldukça güçtür ve bu olasılık ameliyat öncesinde bilinmelidir.

Kulakların kafaya ilk dönemde olduğundan daha fazla yakın olması kulaklara doğal olmayan bir görüntü verir. Bu nedenle kulak estetiği ile kulaklar yeterli ölçüde kafaya yaklaştırılmalıdır. Ameliyat sonrası ilk dönemde kafaya olması gerekenden yakın olan kulaklar ödem azaldıkça daha doğal bir görünüme kavuşur.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!