Prof. Dr.

Selami Sözübir

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Ürolojisi (Cerrahi) - İstanbul

Başlıca ilgi ve tedavi alanları: İnmemiş Testis, Kasık Fıtığı, Sünnet, Boşaltım sistemi ve üreme organlarına ait cerrahi, Çocuklarda baş ve boyun cerrahisi, Sindirim sistemi cerrahisi... Tümü

Randevu ve bilgi için bizi arayın: 0 (850) 811 62 03
* Standart tarife ile ücretlendirilir.
Randevu Al

Kurumlar

Hakkında

Selami Sözübir Kimdir?

Prof. Dr. Selami SÖZÜBİR, 1966 yılında İstanbul'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1989 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. Eğitim hayatı boyunca İsveç, ( Umea Üniversitesi ) ve Almanya'da ( Erlangen Üniversitesi) Üniversitesi Hastaneleri'nde Stajyer Öğrenci ve İntörn olarak görev almıştır. İhtisasını ise, 1991 - 1997 yılları arasında On Dokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak Çocuk Cerrahisi Uzmanı olmuştur.

Uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra, Samsun Devlet Hastanesi'nde, 1997 yılında İstanbul Zeynep Kamil Hastanesi'nde, 1999 - 2005 yılı Nisan ayları arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev almış olan Prof. Dr. Selami SÖZÜBİR,  2004-2005 Döneminde Doçentlik sınavına girerek bu sınavda başarılı olmuş, 2005- 2018 yıllar arasında Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'nde görev almıştır. 

Prof. Dr. Selami SÖZÜBİR, 2007 yılından itibaren aynı merkezde Anabilim Dalı Başkanı olarak çalışmaya başlamış, ayrıca, Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim dalı bünyesinde 2008 yılında Çocuk Ürolojisi Bilim Dalını kurarak Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Başkanı unvanını almıştır. 2010 Yılında ''Profesör Doktor'' ünvanını almıştır. 2011 yılında çocuk cerrahisi unvanına ilave olarak çocuk üroloğu unvanını aldı ve Pediatrik Üroloji Derneği kuruluş aşamalarında çalışarak ilk yönetim kurulunda iki dönem sayman olarak çalışmıştır.

2002 yılı'nda ABD, Dallas, Texas Üniversitesinde Çocuk Ürolojisi bilim dalında çalıştı. 2003 yılı içinde Kasım-Ocak ayları arasında 3 aylık dönemde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Çocuk Ürolojisi bilim dalında Klinik araştırmacı olarak, 2006 yılında Toronto Üniversitesine bağlı Sick Kids Hastanesi çocuk ürolojisi bölümünde 1 ay süreyle klinik gözlemci öğretim üyesi olarak, 2009 yılında Pristina Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalında 40 gün süreyle konuk öğretim üyesi olarak davet edilerek bir çok operasyona katılmış ve bizzat çocuk ürolojisi eğitimine katkıda bulunmuştur.

2010 yılında Polonya Varşova Çocuk Hastanesine davetli profesör olarak çağrıldı ve 15 gün bu hastanede özellikle çocuk ürolojisi konusunda çalıştı. 2014 yılında Tel Aviv Saurosky tıp merkezinde davetli profesör olarak çalışmıştır.

Prof. Dr. Selami SÖZÜBİR'in mesleki kariyeri boyunca aldığı ödüller aşağıda yer almaktadır.

*1997 yılında uluslararası tıp literatürüne yaptığı katkılarından dolayı 19 Mayıs Üniversitesi rektörlüğünce şilt ile onurlandırıldı.

*1998 Ulusal Çocuk Cerrahisi Kongresinde ise, yapılan fetal cerrahi deneysel çalışması İhsan Numanoğlu birincilik ödülüne layık görüldü.

*2001 yılında Kocaeli Üniversitesi rektörlüğünce üniversiteye yaptığı bilimsel katkıdan dolayı teşekkür belgesi ile onurlandırıldı.

*2007 yılında Kosova'da düzenlenen Hipospadias Cerrahisi Uluslararası Kongresi düzenlenmesinde Genel Sekreter olarak görev aldıktan sonra Kosova Hükümeti ve Kosova çocuk Cerrahisi Derneği tarafından onur belgesi ile onurlandırıldı.

*2009 Yılında Yeditepe Üniversitesi Dekanlığınca 2008 yılı bilimsel aktivitelerinden dolayı teşekkür belgesine layık görüldü ve 2009 Yılında Suudi Arabistan'da Anestezi kongresinde sunulan çalışmaları en iyi klinik çalışma ödülüne layık görüldü.

Mesleki çalışmalarına Liv Hospital Ulus Hastanesi'nde devam etmekte olan Prof. Dr. Selami SÖZÜBİR, ayrıca Altınbaş Üniversitesinde yarım gün çocuk cerrahisi anabilim dalı başkanlığını yapmaktadır.

Diploma aldığı kurum

 • İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ

Uzmanlık aldığı kurum

 • ONDOKUZ MAYIS ÜNIVERSITESI

Yayınlar

 • 1. Rızalar, R., Somuncu, S., Sözübir, S., Yıldız, L., Gürses, N., “Cecal duplications: A rare cause for secondary intussusception,” The Indian Journal of Pediatrics, 63, 563-566 (1996).
 • 2. Sözübir, S., Rızalar, R., İncesu, L., Görk, S., Arıtürk, E., Bernay, F., Gürses N., “Lumbar teratoma with intraspinal extension,” Pediatr Surgery International, 11, 421-422 (1996).
 • 3. Sözübir, S., Arıtürk, E., Barış, S., Görk, S., Rızalar, R., Bernay, F., Gürses N., “A very rare type of multiple intestinal atresia: A string of pearls,” Indian Journal of Pediatrics 63, 692-703 (1996).

İlgi Alanları

İnmemiş Testis

Kasık Fıtığı

Sünnet

Peygamber Sünneti (Hipospadias)

Genel Çocuk Cerrahisi

Alt Islatma (Gece İşemesi, Enürezis)

Anal Fistül (Makat Fistülü)

Antenatal Hidronefroz (Doğum Öncesi Hidronefroz)

Balanopostit (Penis Başı Ve Sünnet Derisinin İltihabı)

Boyun Kitleleri

Boyun Lenf Bezi Büyümesi

Böbrek Çıkım Darlığı (Üreteropelvik Bileşke Darlığı)

Çocuk Hidroseli (Su Fıtığı)

Çocukta İdrar Tutma

Doğuştan Makat Darlığı

Doğuştan Makat Yokluğu

Duodenum Atrezi

Ekstrofi Vezika (İdrar Kesesi Ön Duvarı Yokluğu)

Epispadias (Dış İdrar Kanalı Üstünün Açık Olması)

Gastroşizis (Karın Duvarı Yokluğu)

Gömük Penis

Hatalı Sünnet (Sünnet Hatası)

Hidronefroz (Böbrek Şişmesi)

İdrar Kaçırma (İdrar İnkontinansı)

İdrar Deliğinin Penis Ucunda Olmaması

İşeme Bozuklukları

Kabızlık (Konstipasyon)

Karın İçi Kitleler

Kızlık Zarının Kapalı Olması

Konjenital Muskuler Tortikolis (Eğri Boyun)

Labial Sineşi (Vajina Dudaklarının Birleşmesi)

Megaüreter (Üreter Genişlemesi)

Nörojen Mesane (Mesane Felci, Spastik Mesane)

İnterseks

Over (Yumurtalık) Kisti

Retraktil Testis (Utangaç Testis)

Penis Eğriliği

Tiroglossal Kanal Kisti

Çocuk Ürolojisi

İnmemiş Testis

Onkolojik Cerrahi (Çocuk)

Yumurtanın Testis Torbasında Olmaması

VUR (Vezikoüreteral Reflü, Böbrek Reflüsü)

Posterior Üretral Valv (Dış İdrar Kanalında Kapakçık)

Tedaviler

Boşaltım sistemi ve üreme organlarına ait cerrahi

Çocuklarda baş ve boyun cerrahisi

Sindirim sistemi cerrahisi

Yenidoğan cerrahisi

Ücret Bilgisi

Muayene ücretlerini öğrenmek için arayın: 0 (850) 811 62 03

Son Cevapladığı Sorular

 • Sayın sözübir, 11 yaşında bir oğlum var. maalesef bu yaşa kadar sünnet yapt

  Sayın sözübir, 11 yaşında bir oğlum var. maalesef bu yaşa kadar sünnet yaptırmadım. bunun 2 sebebi vardı. birincisi allerjik bir bünyesinin olması. ikincisi ise hiçbir zaman psiolojik olarak sünnete hazır olmaması. (itiraf edeyim ki galiba bir diğer neden de anne olarak çocuğumun sünnet olması durum... devamı

  Doktor Cevabı:
  Prof. Dr. Selami Sözübir

  Prof. Dr. Selami Sözübir

    İletişim & Randevu: 0 (850) 811 62 03

  Acıkcası biz lokal anesteziyle sünneti hem çocuk psikolojisi hem de oluşabilecek sorunlar acısından önermiyoruz. mümkünse ve durumunuz uygunsa tam teşeküllü bir hastanede genel anestezili sünneti tercih etmenizi öneririm. ve artık beklememelisiniz yaşı oldukça ilerlemiş oğlanın...k gelsin

 • Merhaba doktor bey , biz eylülün ilk haftası gibi bir erkek evlat sahibi

  Merhaba doktor bey , biz eylülün ilk haftası gibi bir erkek evlat sahibi olamayı bekleyen bir çiftiz. bebeğimiz dünyaya gelir gelmez yeni doğan sünneti yaptırmak istiyoruz. bunun için tavsiyeniz nedir ? bebek hastaneden çıkmadan bu işlem gerçekleştirilmeli midir ? yoksa bu operasyon için bebeğin... devamı

  Doktor Cevabı:
  Prof. Dr. Selami Sözübir

  Prof. Dr. Selami Sözübir

    İletişim & Randevu: 0 (850) 811 62 03

  Barbaros bey iyi günler. yenidoğan sünneti için ideal zaman 1 hafta ile 15 gün arasıdır. doğar doğmaz yapılmasını önermiyoruz. doğum sonrası hemşire hanımlara heber verirseniz sizi odanızda ziyaret ederek konu hakkında yüz yüze konuşabiliriz. şimdiden tebrik ediyorum. sevgi ve saygıalrımla

?

Merak ettiğiniz konular hakkında danışabilirsiniz. Benzer soruları olan ziyaretçilerin bilgilenmesi amacıyla sorunuz yayınlanacaktır.

Soru sorma kapalıdır.

Hakkında Değerlendirme Yapın

Hakkında değerlendirme yapın

Prof. Dr. Selami Sözübir tanıyorsanız ya da hastalığınızla ilgili ziyaret ettiyseniz görüşlerinizi, şikayetlerinizi yazabilirsiniz.

DEĞERLENDİR


.