AN
Soru Sahibi
18 Kasım 2011 19:48

yürümüyor

Merhaba hocam benim kızımda gevşeklik var 18 aylık henüz tek başına yürümüyor ama yürümeyi çok istiyor evde ne gibi hareketlerle bacaklarını ve vücudunu güçlendirebiliriz neler yapabiliriz şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sibel Çubukçu Fırat
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Merhabalar öncelikle geçmiş olsun...Kızınızı daha önce muayene eden pediatri uzmanı veya nöroloji uzmanı oldu mu? Gevşeklik sadece sizin farkettiğiniz geçici veya önemli olmayan çocuğun o anki başka bir rahatsızlığına bağlı olabilecek bir durum mu yoksa flask dediğimiz tıpta nörolojik bir durum mu anlamak gerekiyor. Benim size tavsiyem yaşadığınız yerdeki herhangi bir FTR uzmanı ya da çocuk nörolojisi uzmanına gitmeniz ve ayrıntılı bir muayene yapılmasıdır. Oyun oynatarak çocuğun kendisinin de katılımını sağalayacağımız aktivitelerle kaslarını güçlendirebiliriz. Ancak altta yatan önemli bir sorun varsa önce bunu muayene ile anlamamız doğru olacaktır..Tekrar geçmiş olsun...

22 Kasım 2011 13:29